kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego, prawo cywilne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 87 (1649) z dnia 31.10.2019

Stan posiadania może wchodzić do spadku

Mój ojciec zapisał swojej żonie cały spadek. Nie zostałem wydziedziczony i wiem, że należy mi się zachowek. Do spadku weszły głównie oszczędności ojca, mieszkanie i samochód. Ojciec posiadał również niewielką działkę, której nie był formalnie właścicielem. Otrzymał ją od swojego dłużnika, jako spłatę długów. Gruntem dysponował ponad 20 lat, płacił od niego podatki. Wiem, że taką nieruchomość miał wkrótce zasiedzieć. Czy grunt ten nie wchodzi do spadku i nie powinien być uwzględniony przy obliczaniu dla mnie zachowku?

Ustalenie wartości spadku i dokonanie doliczeń określonych przysporzeń majątkowych pozwala określić tzw. substrat zachowku, a co za tym idzie - jego wysokość.

W myśl ogólnej zasady z chwilą śmierci zmarłego na spadkobierców przechodzą prawa i obowiązki majątkowe. Tak wynika z art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego.

Rzeczywiście Czytelnikowi przysługuje zachowek. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo gdy zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału. Z punktu widzenia Czytelnika istotne znaczenie ma prawidłowe ustalenie wartości spadku, gdyż od tego m.in. zależy wysokość jego zachowku. Przy ustalaniu zachowku do spadku dolicza się - według określonych reguł - darowizny oraz zapisy windykacyjne dokonane przez spadkodawcę. Nie ma jednak mowy o posiadaniu, np. posiadaniu samoistnym nieruchomości.


Stan posiadania może być w pewnych przypadkach uwzględniony przy ustalaniu wartości spadku.


Z opisu sprawy wynika, że ojciec Czytelnika nie był właścicielem gruntu w chwili śmierci, tym samym własność gruntu nie mogła wejść do spadku. Nie można zatem doliczyć do spadku wartości rynkowej wspomnianej działki. Instytucja "posiadania" to nie to samo co instytucja "własności".

Jak już wcześniej wskazano, do spadku wchodzą prawa i obowiązki majątkowe, nie ma mowy jednak o stanie posiadania. Warto pamiętać, że z posiadania mogą wynikać wymierne skutki m.in. w wymiarze finansowym. Dotyczy to w szczególności sytuacji opisanej w pytaniu, tj. gdy posiadanie może wkrótce doprowadzić do zasiedzenia. W takim przypadku z faktu długiego nieprzerwanego posiadania nieruchomości przez zmarłego, spadkobierca może uzyskać wymierną korzyść majątkową - dolicza bowiem do swojego okresu posiadania, posiadanie spadkobiercy, co może doprowadzić do zasiedzenia i nabycia własności nieruchomości. W doktrynie przyjmuje się, że taka okoliczność nie może być bez znaczenia dla określania wartości spadku przy ustalaniu zachowku.

www.KodeksCywilny.pl - Spadki:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Prawnik-Rodzinny.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Prawnik rodzinny omawia prawo rodzinne, prawo społeczne oraz spadki i darowizny
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.