Gazeta Podatkowa nr 91 (1757) z dnia 12.11.2020
Decyzja o odrzuceniu zadłużonego spadku w imieniu dziecka
Odziedziczyłem spadek po mamie. Dowiedziałem się, że pozostawiony przez nią majątek jest zadłużony. Jestem jedynym spadkobiercą. Podjąłem decyzję o odrzuceniu spadku. Z tego co wiem, w takim przypadku spadek przechodzi na moje dzieci - wnuki mamy. Nie chcę, aby dzieci zostały obciążone wspomnianymi długami. Czy jako rodzic posiadający pełnię władzy rodzicielskiej mogę wraz z żoną (matką dzieci) odrzucić spadek w imieniu dzieci?
Będzie to możliwe. Z pytania wynika, że w grę wchodzi dziedziczenie ustawowe z uwagi na brak informacji o sporządzeniu testamentu. W myśl przepisów, w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek (dziedziczą oni w częściach równych). Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Jeśli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych (zasadę tę stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych). Tak wynika z art. 931 § 2 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740).
Skoro zmarła miała jedno dziecko (Czytelnika), to ono formalnie zostało powołane do spadku. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W sytuacji gdy Czytelnik nie dziedziczyłby spadku, który sam odrzucił, konieczne jest odrzucenie spadku przez jego dzieci. W imieniu dzieci czynności tej mogą dokonać ich przedstawiciele ustawowi (najczęściej rodzice). Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko. Odrzucenie spadku niewątpliwie stanowi tego rodzaju czynność.
Zatem zanim rodzice złożą oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu swoich dzieci, muszą wystąpić do sądu o zgodę na dokonanie takiej czynności. Sąd przy wydawaniu bądź odmowie wydania zgody będzie się kierować dobrem dzieci (np. może uznać, że spadek jest zadłużony, ale wartość i rodzaj aktywów przemawiają za tym, aby dzieci spadek jednak nabyły). Rodzic musi zatem podjąć działania niezwłocznie, aby zdążyć spadek odrzucić przed upływem wspomnianego terminu. Wspomniany 6-miesięczny termin na odrzucenie spadku nie może się skończyć przed prawomocnym zakończeniem postępowania o zezwolenie na złożenie przez małoletniego spadkobiercę oświadczenia o odrzuceniu spadku. Po prawomocnym zakończeniu tego postępowania oświadczenie małoletniego powinno być złożone niezwłocznie, chyba że wymagany termin jeszcze nie upłynął.
www.KodeksCywilny.pl - Spadki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrawnikRodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|