kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego, prawo cywilne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 57 (1723) z dnia 16.07.2020

Nieobowiązkowy dział spadku

Rok temu odziedziczyłem z rodzeństwem spadek po mamie. Stawiliśmy się wszyscy u notariusza i wydany został akt poświadczenia dziedziczenia. Spadku jednak do tej pory nie podzieliliśmy. Czy jest na to jakiś termin? Czy za brak podziału spadku grożą jakieś kary? Ustnie ustaliliśmy z rodzeństwem, kto z czego korzysta. Czy takie porozumienie będzie wystarczające?

Dokonanie działu spadku nie jest obowiązkowe, nie obowiązuje żaden termin, w którym spadkobiercy (współwłaściciele spadku) muszą rozstrzygnąć, co komu ma przypaść na wyłączną własność. W wielu sytuacjach taki podział będzie jednak konieczny ze względów praktycznych (faktycznych).

Spadkobiercy od chwili nabycia spadku (śmierci spadkodawcy) stają się zatem współwłaścicielami wszystkich składników wchodzących do spadku. Każda z tych osób posiada określony udział we współwłasności (np. gdy trójka dzieci odziedziczyła z mocy ustawy spadek po rodzicu ma równe udziały, np. po 1/3). Do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio większość przepisów o współwłasności w częściach ułamkowych. Wynika to z art. 1035 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145 ze zm.). Stan współwłasności może zatem teoretycznie trwać nieskończenie długo. W praktyce prędzej czy później stan współwłasności ustaje, bo współwłaściciele czy ich następcy prawni w pewnym momencie nie są w stanie dojść do porozumienia bądź zwyczajnie chcą spieniężyć posiadany udział i wyjść z takiej relacji prawnej, która, co trzeba podkreślić, wymaga współdziałania.

Dział spadku może nastąpić na drodze sądowej bądź umownej. Po dokonaniu pełnego działu spadku każdy spadkobierca stanie się wyłącznym właścicielem określonych składników majątku (co wiąże się często z obowiązkiem spłat czy dopłat na rzecz spadkobierców tak, aby ostatecznie własność przysługująca każdemu z nich odpowiadała wielkości posiadanego udziału). Regułą jest, że sądowy dział spadku powinien obejmować cały spadek, jednak z ważnych powodów może być ograniczony do jego części. Natomiast nie ma żadnych przeciwwskazań, aby umowny dział spadku objął jedynie ograniczoną część spadku. Jeżeli do spadku należy nieruchomość, umowa o dział powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Ustne porozumienia co do działu spadku w wielu sytuacjach również są ważne. Zawsze jednak zaleca się wybranie chociaż formy pisemnej (o ile oczywiście nie jest wymagana forma szczególna). Poza tym ustne porozumienie, o którym mowa w pytaniu, wcale nie musiało dotyczyć działu spadku bądź jego części. Treścią takiego porozumienia mogło być jedynie uzgodnienie przez spadkobierców (współwłaścicieli) zasad korzystania ze wspólnych składników (a nie przyznania ich własności poszczególnym spadkobiercom) - tzw. podział do korzystania.

www.KodeksCywilny.pl - Spadki:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Prawnik-Rodzinny.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Prawnik rodzinny omawia prawo rodzinne, prawo społeczne oraz spadki i darowizny
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.