kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego, prawo cywilne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 38 (1809) z dnia 13.05.2021

Samoistne posiadanie nieruchomości w masie spadkowej

Kilka miesięcy temu zmarł mój ojciec. Do spadku na mocy testamentu została powołana jego żona. Majątek po ojcu formalnie nie jest spory. Ojciec przez dziesiątki lat dysponował nieruchomością gruntową. Po jego śmierci z działki korzystała żona (spadkobierca), która teraz planuje wnieść sprawę o zasiedzenie tej nieruchomości. Ja z kolei będę domagał się zapłaty zachowku. Czy przy obliczaniu jego wysokości należy wziąć pod uwagę również wartość stanu posiadania wspomnianej działki, jeśli na dzień śmierci (otwarcia spadku) spadkodawca formalnie nie był jej właścicielem, a jedynie posiadaczem samoistnym?

Nie można wykluczyć sytuacji, że wartość posiadania samoistnego nieruchomości będzie uwzględniona przy ustalaniu wartości spadku, tym samym będzie mieć wpływ na wartość tzw. substratu zachowku. W myśl przepisów, prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób - tzw. dziedziczenie. Wynika to z art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740). Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.

Z literalnego brzmienia przepisu wynika, że masę spadkową tworzą majątkowe "prawa" i "obowiązki". Natomiast stan faktyczny - posiadanie, np. posiadanie samoistne, nie jest w tym przepisie wymieniony. Nie ulega wątpliwości, że w określonych okolicznościach fakt "posiadania" określonej rzeczy ma wymierną wartość ekonomiczną, majątkową. Ma to miejsce m.in. w razie posiadania samoistnego, które ma doprowadzić w najbliższym czasie do zasiedzenia na rzecz spadkobiercy.

W takim przypadku z faktu długiego nieprzerwanego posiadania nieruchomości przez zmarłego spadkobierca może uzyskać wymierną korzyść majątkową, jeśli sam będzie dalej posiadać samoistnie nieruchomość - dolicza bowiem posiadanie spadkobiercy do swojego okresu posiadania. Tym samym może dojść do sytuacji, że niedługo po śmierci spadkodawcy spadkobierca nabędzie własność nieruchomości w dużej części dzięki posiadaniu jej przez kilkanaście (kilkadziesiąt) lat przez zmarłego. Mając na uwadze powyższe, przyjmuje się, że tego rodzaju okoliczność nie może być bez znaczenia dla określania wartości spadku przy ustalaniu zachowku. Niewątpliwie trudności może sprawić wycena wartości takiego stanu posiadania, co może spowodować, że konieczne będzie zlecenie wykonania wyceny przez rzeczoznawcę majątkowego.

www.KodeksCywilny.pl - Spadki:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Prawnik-Rodzinny.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Prawnik rodzinny omawia prawo rodzinne, prawo społeczne oraz spadki i darowizny
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.