kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego, prawo cywilne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 30 (1696) z dnia 14.04.2020

Nie trzeba czekać na złożenie oświadczenia w sprawie spadku

Ojciec zostawił zadłużony spadek. Złożyłam już jako spadkobierca ustawowy oświadczenie o odrzuceniu spadku. Jestem również na etapie sprawy sądowej celem uzyskania zgody na odrzucenie spadku w imieniu moich małoletnich dzieci. Wiem, że w nasze miejsce inne osoby zostaną powołane do spadku. Czy muszą one czekać na zakończenie mojej sprawy w sądzie, czy mogą złożyć oświadczenie w sprawie spadku już teraz?

Nabycie spadku następuje z mocy prawa z chwilą śmierci spadkodawcy. Osoby powołane do spadku mogą jednak złożyć oświadczenie o tym, czy i jak spadek przyjmują bądź że spadek odrzucają. Oświadczenie składa się w sądzie bądź u notariusza w terminie 6 miesięcy, licząc od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Przewiduje to art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145 ze zm.). Brak oświadczenia spadkobiercy we wskazanym terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Pewne wątpliwości dotyczące składania oświadczenia mogą mieć dalsi krewni, którzy w danym momencie nie wiedzą, czy będą powołani do spadku (z uwagi na to, że bliżsi krewni nie złożyli jeszcze oświadczenia w sprawie spadku). Przy dziedziczeniu ustawowym osoby w dalszej kolejności powołane są dopiero wtedy, gdy osoby z bliższej kolejności nie chcą bądź nie mogą dziedziczyć. W takim przypadku może pojawić się wątpliwość, w którym momencie można złożyć oświadczenie np. o odrzuceniu spadku. Oczywiście początek biegu terminu dla dalszych krewnych nie rozpoczyna swojego biegu z dniem śmierci spadkodawcy, ale z dniem, w którym dowiedzieli się o tym, że zostali powołani na spadkobierców - czyli najczęściej z dniem, w którym uzyskali informację o tym, że spadkobierca odrzucił spadek, co skutkowało powołaniem do spadku dalszych krewnych. Ponadto, powszechnie przyjmuje się, że osoba z określonego kręgu spadkobierców ma prawo złożyć oświadczenie w sprawie spadku w dowolnym momencie, co oznacza, że nie musi czekać, aż zrobią to osoby powołane do spadku przed nią.

Tym samym dalsi krewni Czytelniczki, którzy będą powołani do spadku, mogą już teraz składać stosowne oświadczenia i nie muszą czekać, aż zakończy się sprawa sądowa Czytelniczki i złoży ona oświadczenie w imieniu dzieci o odrzuceniu spadku.

Warto również zauważyć, że oświadczenie co do spadku jest jednostronną czynnością prawną, która ma charakter nieodwołalny, a jego przyjęcie (przez sąd czy notariusza) nie przesądza jeszcze o jego prawnej skuteczności.

www.KodeksCywilny.pl - Spadki:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Prawnik-Rodzinny.pl » 

Terminarz

maj 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Prawnik rodzinny omawia prawo rodzinne, prawo społeczne oraz spadki i darowizny
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.