kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego, prawo cywilne
lupa
20 lutego 2018 r. (wtorek) mija termin złożenia zawiadomienia o wyborze/rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy20 lutego 2018 r. (wtorek) mija termin złożenia zawiadomienia o wyborze/rezygnacji z kwartalnej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy
Zamknij
A A A

Gazeta Podatkowa nr 19 (1269) z dnia 7.03.2016

Zasady wypłaty zachowku

Moje rodzeństwo zostało powołane w testamencie na spadkobierców, natomiast ja zostałam pominięta. Testament nie zawiera jednak informacji o wydziedziczeniu. Ojciec zmarł blisko cztery miesiące temu. Sprawa spadkowa jeszcze się nie odbyła. Kto i kiedy ma obowiązek wypłacić należny mi zachowek?

Obowiązek wypłaty zachowku spoczywa generalnie na spadkobiercach.

Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału - tzw. zachowek. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia. Stanowi o tym art. 991 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.).

Przepis ten nie wspomina jednak nic o terminie zapłaty zachowku. Do rzadkości należą sytuacje, gdy spadkodawca taki termin wskazuje w testamencie. W takim przypadku należy stosować reguły ogólne. Przyjmuje się, że jeżeli termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania. Z praktycznego punktu widzenia takie wezwanie należy złożyć na piśmie i uzyskać potwierdzenie jego dostarczenia do adresata.

Należy wskazać, że roszczenie o zachowek ulega przedawnieniu. Termin przedawnienia wynosi pięć lat, licząc od ogłoszenia testamentu. W orzecznictwie dominuje jednak pogląd, wedle którego początek biegu przedawnienia roszczenia o zachowek, liczony od chwili wymagalności tego roszczenia, powinno się ustalać dla każdego przypadku osobno. Przepis powinien być tak odczytywany, aby wiodło to do rozstrzygnięć uwzględniających słuszny interes uprawnionych do zachowku. Trzeba również pamiętać, że wniesienie pozwu z żądaniem zapłaty zachowku przerywa bieg przedawnienia roszczenia o zachowek, nawet jeżeli ostatecznie żądana kwota zachowku okaże się wyższa od sformułowanej w pozwie.

Warto dodać, że jeżeli uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego mu zachowku, może on żądać - w pewnych granicach - sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku od osoby, na której rzecz został uczyniony zapis windykacyjny doliczony do spadku.

www.KodeksCywilny.pl - Spadki:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Prawnik-Rodzinny.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

luty 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Prawnik rodzinny omawia prawo rodzinne, prawo społeczne oraz spadki i darowizny
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60