kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego, prawo cywilne
lupa
20 lutego 2018 r. (wtorek) mija termin złożenia zawiadomienia o wyborze/rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy20 lutego 2018 r. (wtorek) mija termin złożenia zawiadomienia o wyborze/rezygnacji z kwartalnej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy
Zamknij
A A A

Gazeta Podatkowa nr 34 (1284) z dnia 28.04.2016

Dziedziczenie ustawowe przez dziadków

Po wieloletniej chorobie zmarł nasz wnuk, którym opiekowaliśmy się przez ostatnie lata. Jego rodzice zmarli przed jego śmiercią. Musimy uporządkować teraz sprawy majątkowe. Wnuk nie spisał testamentu, choć zawsze mówił, że chciałby, aby to, co ma, trafiło do nas. Czy dziadkowie w ogóle mogą być powołani do spadku?

Dziedziczenie ustawowe przez dziadków
rys. Dziedziczenie ustawowe przez dziadków

Jeszcze kilka lat temu obowiązywały regulacje, które nie przewidywały, aby dziadkowie byli powołani z mocy ustawy do spadku po wnuku. Mogli jedynie otrzymać alimenty od spadkobiercy nieobciążonego obowiązkiem alimentacyjnym na ich rzecz. To szczególne uprawnienie przysługiwało im w sytuacji, gdy znajdowali się w niedostatku oraz gdy nie mogli otrzymać pomocy od zobowiązanych do tego osób.

W obecnym stanie prawnym jest już jednak inaczej. Dziadkowie należą do kręgu spadkobierców ustawowych, jednak z oczywistych względów nie dziedziczą w pierwszej kolejności - nadal jako pierwsi do spadku powołani są małżonek oraz jego dzieci (bądź zstępni). W przypadku braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice. Jeśli brakuje zstępnych i małżonka spadkodawcy, cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych (ewentualnie jego rodzeństwu). W przypadku braku zstępnych, małżonka, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy cały spadek przypada dziadkom spadkodawcy. Dziedziczą oni w częściach równych. Stanowi o tym art. 934 § 1 Kodeksu cywilnego. Dziadkowie mogą więc obecnie odziedziczyć spadek po swoim wnuku, choć nie ulega wątpliwości, że będzie miało to miejsce niezmiernie rzadko - wielu krewnych wyprzedza ich bowiem w tym uprawnieniu. Zawsze więc - jeśli taka miałaby być wola spadkodawcy - warto spisać testament i wyznaczyć spadkobierców zgodnie z własną wolą.


Dziadkowie należą do kręgu spadkobierców ustawowych.


Z uwagi na to, że w praktyce sprawy spadkowe bywają załatwiane wiele lat (nawet kilkadziesiąt) po śmierci spadkodawcy, warto zwrócić uwagę na to, że wspomnianej regulacji nie stosuje się w każdej sytuacji. Nabycie spadku następuje z mocy prawa, już z chwilą śmierci spadkodawcy, a to oznacza, że zasady dziedziczenia ustawowego ocenia się zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym dniu. Bez znaczenia jest moment przeprowadzenia sprawy spadkowej. Tym samym w odniesieniu do osób, które zmarły do dnia 27 czerwca 2009 r., będą mieć zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego we wcześniejszym brzmieniu.

www.KodeksCywilny.pl - Spadki:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Prawnik-Rodzinny.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

luty 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Prawnik rodzinny omawia prawo rodzinne, prawo społeczne oraz spadki i darowizny
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60