kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego, prawo cywilne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 54 (1511) z dnia 5.07.2018

Gdy odszkodowanie jest wyższe niż kara umowna

Będąc przedsiębiorcą zajmującym się świadczeniem usług na rzecz biznesu i osób fizycznych zawarłem z przedsiębiorcą umowę na podstawie stosowanego przeze mnie wzoru umowy. Z powodu zwłoki w dostarczeniu mi zamówionego materiału wykonałem usługę z opóźnieniem i usługodawca domaga się z tego tytułu zapłaty odszkodowania znacznie wyższego niż ustalona w umowie kara umowna. Co powinienem zrobić w takiej sytuacji?

Kara umowna nie jest obowiązkową częścią zawieranych przez strony umów, jej ustalenie przez strony w umowie zazwyczaj jednak ułatwia dokonanie rozliczeń w razie spełnienia się przesłanek do naliczenia kary umownej. Jednak jej stosowanie wymaga od stron kontraktu podstawowej wiedzy co do jej prawidłowego używania. Przede wszystkim kara umowna może zabezpieczać jedynie wykonanie zobowiązania niepieniężnego. Wynika to z przepisów Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1025). Zgodnie z treścią art. 483 § 1 K.c. można zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy. W praktyce oznacza to, że w typowej umowie zlecenia, w której zleceniodawca jest zobowiązany do uiszczenia wynagrodzenia, a zleceniobiorca do wykonania określonego świadczenia, kara umowna może być przewidziana tylko wobec zleceniobiorcy.

W przypadku gdy w zawartej przez Czytelnika umowie, niezależnie od tego, kto przygotował jej projekt, zastrzeżono kary umowne, strony są związane jej postanowieniami. Jeżeli kontrahent Czytelnika domaga się zapłaty odszkodowania w kwocie przewyższającej wysokość kary umownej, zasadność tego roszczenia zależy od treści zawartej umowy. O ile bowiem w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania kara umowna należy się wierzycielowi w zastrzeżonej na ten wypadek wysokości bez względu na wysokość poniesionej szkody, to żądanie odszkodowania przenoszącego wysokość zastrzeżonej kary nie jest dopuszczalne, chyba że strony inaczej postanowiły (art. 484 § 1 K.c.). Zatem jeżeli w treści umowy nie zawarto zastrzeżenia, przewidującego możliwość odszkodowania przewyższającego wysokość ustalonych w umowie kar, kontrahent Czytelnika nie ma takiej możliwości, a jego żądanie jest niezasadne. Natomiast w przypadku gdy umowa dopuszcza dochodzenie odszkodowania, gdy szkoda przewyższa wysokość kary umownej, druga strona umowy może dochodzić jej na zasadach ogólnych do wysokości szkody.

Przykładowy zapis w umowie o możliwości dochodzenia odszkodowania może brzmieć następująco: "Zleceniodawca uprawniony jest do dochodzenia pełnego odszkodowania, w przypadku gdy wysokość szkody jest większa niż wysokość kar umownych zastrzeżonych w niniejszej umowie".

Czytelnik powinien zatem bardzo dokładnie przeanalizować zapisy zawartej umowy.

Warto jednak wskazać, że dochodzenie kary umownej jest dużo łatwiejsze, bowiem w razie ziszczenia się warunku do jej naliczenia wystarczy wyliczyć ją zgodnie z zasadami określonymi w umowie (przykład) i potrącić z wynagrodzenia Czytelnika. Natomiast dochodzenie odszkodowania na zasadach ogólnych wymaga wykazania winy, szkody i jej rozmiarów oraz związku przyczynowo-skutkowego między nimi. Warto także wskazać, że Czytelnikowi przysługuje możliwość żądania miarkowania kary umownej na podstawie art. 484 § 2 K.c.

Przykład

Wysokość kary umownej wynosi 0,5% wynagrodzenia zleceniodawcy za każdy dzień opóźnienia.

   Wynagrodzenie wykonawcy: 20.000 zł

   Liczba dni opóźnienia: 20

   Wysokość kary umownej: 20 × (20.000 zł × 0,5%) = 2.000 zł

www.KodeksCywilny.pl - Zobowiązania:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumPodatnika.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Prawnik rodzinny omawia prawo rodzinne, prawo społeczne oraz spadki i darowizny
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.