kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego, prawo cywilne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 19 (1894) z dnia 7.03.2022

Odpowiedzialność za zapłatę czynszu

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wynajmuję kilka lokali mieszkalnych. Najemca jednego z nich zalega z zapłatą czynszu. Prawdopodobnie ma problemy finansowe. Czy mogę wezwać do zapłaty zamieszkujące z nim pełnoletnie dzieci?

TAK, zgodnie z obowiązującymi przepisami za zapłatę czynszu, poza samym najemcą, odpowiedzialne są zamieszkujące z nim w lokalu inne osoby pełnoletnie. Zasada ta ma jednak ulec zmianie.

W myśl art. 6881 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.) za zapłatę czynszu z tytułu najmu lokalu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie. Odpowiedzialność wymienionych osób jest ograniczona do wysokości czynszu i innych opłat należnych wyłącznie za okres ich stałego zamieszkiwania. Przywołany przepis przewiduje solidarną odpowiedzialność najemcy wraz z innymi ustawowo określonymi podmiotami, niebędącymi stroną umowy najmu i niemającymi wpływu na ustalone w niej warunki, za uregulowanie wymienionych należności związanych z najmem lokalu.

Mocą nowelizacji, która ma wejść w życie 30 czerwca br., treść przywołanego przepisu ulegnie zmianie, a w konsekwencji odpowiedzialność pełnoletnich dzieci zostanie ograniczona. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 6881 § 1 K.c. za zapłatę czynszu i innych należnych opłat wciąż będą odpowiadać solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie, jednak z wyłączeniem pełnoletnich zstępnych pozostających na utrzymaniu najemcy, którzy nie są w stanie utrzymać się samodzielnie.

Oznacza to, że pełnoletnie dzieci oraz wnuki mieszkające w lokalu wraz z najemcą, które pozostają na jego utrzymaniu z uwagi np. na kontynuowanie nauki, przewlekłą chorobę lub niepełnosprawność, nie będą odpowiadały za zobowiązania finansowe wynikające z zawartej umowy najmu. Co więcej, z momentem osiągnięcia przez nie samodzielności ekonomicznej nie powstanie po ich stronie obowiązek zapłaty należności za wcześniejszy okres. Ich odpowiedzialność będzie dotyczyła wyłącznie zobowiązań przyszłych.

W analogiczny sposób była już wcześniej uregulowana sytuacja prawna dorosłych dzieci, których rodzicom przysługuje np. spółdzielcze prawo do lokalu. Prawodawca dąży zatem do ujednolicenia obowiązujących regulacji wobec wszystkich pełnoletnich osób mieszkających i pozostających wciąż na utrzymaniu swoich wstępnych.

Omawiane nowe rozwiązanie nie będzie miało zastosowania do roszczeń powstałych przed dniem wejścia w życie nowelizacji. Będą one objęte solidarną odpowiedzialnością wszystkich stale zamieszkujących z najemcą osób pełnoletnich na dotychczasowych zasadach. Projektodawca w uzasadnieniu dla tej regulacji wskazał jednak, że w wyjątkowych sytuacjach dochodzenie roszczeń powstałych przed wejściem w życie nowych przepisów od zstępnych najemcy pozostających na jego utrzymaniu może zostać uznane za nadużycie prawa, a wobec tego nie będzie podlegało ochronie.

www.KodeksCywilny.pl - Zobowiązania:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumPodatnika.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Prawnik rodzinny omawia prawo rodzinne, prawo społeczne oraz spadki i darowizny
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.