Gazeta Podatkowa nr 84 (2167) z dnia 17.10.2024
Spłata długu po cesji wierzytelności
Posiadam dług wynikający z umowy pożyczki. Otrzymałem pismo, w którym poinformowano mnie, że w związku ze sprzedażą wierzytelności spłaty pożyczki mam dokonać na rzecz nowego (a nie poprzedniego) wierzyciela. Czy bez mojej zgody mogło dojść do zmiany wierzyciela? Czy jeśli ureguluję zobowiązanie we wskazany sposób, zostanę skutecznie zwolniony z odpowiedzialności względem podmiotu, z którym podpisywałem umowę?
Wierzyciel, co do zasady, może bez zgody dłużnika przenieść przysługującą mu wierzytelność na osobę trzecią. Czynność taka określana jest mianem cesji wierzytelności. Do cesji nie może dojść, jeśli sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa (np. roszczenie o zaległe odsetki).
Dopóki zbywca (pierwotny wierzyciel Czytelnika) nie zawiadomił dłużnika o przelewie, spełnienie świadczenia do rąk poprzedniego wierzyciela ma skutek względem nabywcy, chyba że w chwili spełnienia świadczenia dłużnik wiedział o przelewie. Przepis ten stosuje się odpowiednio do innych czynności prawnych dokonanych między dłużnikiem a poprzednim wierzycielem. Wynika to z art. 512 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.). Konsekwencją przelewu wierzytelności jest zatem zmiana podmiotowa po stronie wierzyciela, polegająca na tym, że dotychczasowy wierzyciel traci to stanowisko, a w jego miejsce wchodzi nabywca wierzytelności. Legitymację materialną do żądania spełnienia świadczenia uzyskuje nowy wierzyciel (cesjonariusz), na ręce którego dłużnik jest zobowiązany spełnić świadczenie, z zastrzeżeniem konsekwencji wynikających z braku zawiadomienia dłużnika o przelewie, o którym mowa w powołanym przepisie.
W jednym z orzeczeń sąd podkreślił, że dłużnik nie ma obowiązku wyłącznie na podstawie zawiadomienia pochodzącego od cesjonariusza (nabywcy wierzytelności) spełnić na jego rzecz świadczenia. Powinien zbadać, kto występuje w charakterze nabywcy wierzytelności, a w razie wątpliwości (np. niedostatecznego wykazania przeniesienia wierzytelności) zasadne byłoby - dla uniknięcia niebezpieczeństwa zarzutu spełnienia świadczenia do rąk osoby nieuprawnionej do jego przyjęcia - złożyć przedmiot świadczenia do depozytu sądowego. Tymi samymi wytycznymi należałoby się kierować w przypadku, gdy dłużnik poweźmie informację o cesji z innego źródła (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 18 czerwca 2019 r., sygn. akt I ACa 570/18).
www.KodeksCywilny.pl - Zobowiązania:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|