kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego, prawo cywilne
lupa
20 lutego 2018 r. (wtorek) mija termin złożenia zawiadomienia o wyborze/rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy20 lutego 2018 r. (wtorek) mija termin złożenia zawiadomienia o wyborze/rezygnacji z kwartalnej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy
Zamknij
A A A

Gazeta Podatkowa nr 1 (1251) z dnia 4.01.2016

Gdy podwykonawca zmarł w trakcie trwania umowy

W celu wykonania części robót budowlanych skorzystałem z usług podwykonawcy. Otrzymał on część wynagrodzenia, pozostała kwota zgodnie z umową miała zostać uregulowana po 3-letnim okresie gwarancyjnym. Podwykonawca zmarł, a jego córka domaga się wypłaty niezależnie od trwania okresu gwarancji kaucji gwarancyjnej. Czy mam jej zapłacić? Co z udzieloną gwarancją i kaucją?

Kaucja gwarancyjna jest dość powszechnym sposobem zabezpieczenia odpowiedzialności wykonawcy lub podwykonawcy robót. Jest to rozwiązanie skuteczne i, co do zasady, korzystne dla podmiotu, który zatrzymuje kaucję, ważne jednak, aby strony jak najdokładniej ustaliły jej warunki w umowie. Wiąże się to z faktem, iż kaucja taka nie ma swojej regulacji ustawowej i choć jej zastrzeżenie w umowie jest dozwolone i wynika chociażby z zasady swobody umów określonej w art. 3531 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.), to brak szczegółowych postanowień umownych może wywoływać problemy przy interpretacji umowy.

Najczęściej postanowienia o kaucji gwarancyjnej są częścią umowy o roboty budowlane. Strony umawiają się na określoną w umowie kwotę wynagrodzenia, wypłacając jednak jedynie jego część np. 80%, a wypłata pozostałej kwoty wstrzymana jest do czasu upływu terminu gwarancji na wykonane roboty. Wypłaca się ją gdy po upływie okresu gwarancji brak jest usterek lub zostaną one usunięte przez podwykonawcę.

Fakt, że podwykonawca Czytelnika zmarł nie wpływa na obowiązki stron umowy dotyczące kaucji gwarancyjnej. Jeżeli zatem w umowie zastrzeżono, że wypłata środków zatrzymanych na poczet tej kaucji nastąpi po upływie 3 lat i nie ma postanowień szczególnych uzasadniających ich wcześniejszą wypłatę, to Czytelnik nie ma obowiązku wypłaty na rzecz córki podwykonawcy. Z treści art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego wynika bowiem, że prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów Kodeksu. W sytuacji gdy córka zmarłego podwykonawcy jest jego jedyną spadkobierczynią i przyjęła po nim spadek, wstępuje w całość praw i obowiązków zmarłego. Oznacza to, iż jest ona osobą uprawnioną do wypłaty kwoty zatrzymanej na poczet kaucji gwarancyjnej. Nie wpływa to jednak w żaden sposób na uprawnienia Czytelnika do zatrzymania ustalonej w umowie kwoty. Roszczenie o jej zapłatę jest bowiem niezasadne przez okres obowiązywania kaucji. Spadkobierczyni podwykonawcy wstępuje w jego prawa i obowiązki, a zatem jest związana umową.

www.KodeksCywilny.pl - Terminy w umowach i prawie cywilnym:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.UmowyCywilnoprawne.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

luty 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Prawnik rodzinny omawia prawo rodzinne, prawo społeczne oraz spadki i darowizny
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60