Gazeta Podatkowa nr 87 (1649) z dnia 31.10.2019
Obliczanie terminów w prawie cywilnym
W najbliższej przyszłości planuję podpisać kilka umów m.in. związanych z wynajmem mieszkania czy też dostarczaniem prądu, wody i gazu do lokalu. W każdej z tych umów przewidziane są różne terminy na wykonanie obowiązków przez strony, terminy wypowiedzeń itp. W samych umowach nie jest natomiast określone, w jaki sposób te terminy powinny być liczone. Czy przepisy regulują tę kwestię?
TAK. Strony umowy powinny wiedzieć, w jaki sposób liczone będą terminy, których należy dochować, aby wykonać ciążące na nich obowiązki (np. zapłaty należności w terminie) bądź skorzystać z przysługujących uprawnień. Jeżeli ustawa, orzeczenie sądu lub decyzja innego organu państwowego albo czynność prawna oznacza termin nie określając sposobu jego obliczania, stosuje się ogólne regulacje prawne dotyczące obliczania terminów. Oznacza to, że w pierwszej kolejności należy sprawdzić czy w danym przypadku nie obowiązują jakieś reguły szczególne dotyczące obliczania terminów, zwłaszcza czy strony same w umowie nie uregulowały odmiennie tego zagadnienia.
Stosując reguły ogólne (kodeksowe), należy pamiętać o kilku sprawach. Termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia. Jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło. Przykładowo, jeśli strona umowy ma wykonać jakąś czynność w terminie 7 dni od dnia otrzymania przesyłki, to termin ten należy liczyć od dnia następnego i upływa on z końcem ostatniego (tu: siódmego) dnia. Z kolei termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca. Przewiduje to art. 112 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145).
Termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca. Jednak przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia. Termin półmiesięczny jest równy piętnastu dniom. Co istotne, w sytuacji gdy koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą. Natomiast gdy termin jest oznaczony w miesiącach lub latach, ale ciągłość terminu nie jest wymagana, miesiąc liczy się za 30 dni, a rok za 365 dni.
www.KodeksCywilny.pl - Terminy w umowach i prawie cywilnym:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyCywilnoprawne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|