Gazeta Podatkowa nr 77 (1848) z dnia 27.09.2021
Sobota wydłuża termin płatności
Wyznaczony przez wierzyciela na fakturze termin płatności kończy się w sobotę. Czy realizacja zapłaty w poniedziałek wypadający bezpośrednio po wyznaczonym terminie oznacza konieczność naliczenia odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych, a kwotę wynikającą z faktury należy doliczyć do sumy świadczeń pieniężnych spełnionych przez naszą spółkę po terminie?
Ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych nie zawiera przepisów szczególnych regulujących zasady obliczania terminów. W tym zakresie zastosowanie znajdą normy Kodeksu cywilnego.
W myśl art. 110 K.c., jeżeli ustawa, orzeczenie sądu lub decyzja innego organu państwowego albo czynność prawna oznacza termin, nie określając sposobu jego obliczania, należy stosować przepisy Kodeksu (od art. 111 do art. 116 K.c.). Zgodnie natomiast z art. 115 K.c., jeżeli koniec terminu do wykonania czynności (np. zapłaty) przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą. Przywołany przepis powoduje automatyczne wydłużenie terminu wyznaczonego na realizację określonej czynności, którego koniec przypadałby na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy. Wówczas termin upływa dopiero w następnym dniu, który nie jest sobotą ani dniem wolnym.
Zatem w przypadku terminu płatności wyznaczonego w dniach i upływającego w sobotę, zapłacić należy najpóźniej w najbliższy poniedziałek (pod warunkiem, że nie będzie to dzień ustawowo wolny od pracy). Wykonanie zobowiązania w tak ustalonym terminie nie oznacza popadnięcia w opóźnienie przez dłużnika.
W konsekwencji należy przyjąć, że wierzyciel nie będzie miał podstaw do żądania od dłużnika zapłaty odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych ani rekompensaty za koszty odzyskiwania należności, która jest należna od dnia nabycia uprawnienia do wspomnianych odsetek. Kwota wynikająca z faktury nie powinna również zostać wliczona do sumy wartości świadczeń pieniężnych spełnionych po terminie, o której mowa w art. 13b ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom (...).
Dni ustawowo wolne od pracy:
|
www.KodeksCywilny.pl - Terminy w umowach i prawie cywilnym:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyCywilnoprawne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|