Gazeta Podatkowa nr 45 (2128) z dnia 3.06.2024
Sobotni termin zapłaty wydłuża czas na płatność
Zleceniobiorca wystawił zleceniodawcy fakturę tytułem świadczonych usług z 30-dniowym terminem zapłaty, liczonym od daty doręczenia faktury, który upłynął 30 marca 2024 r. (sobota). Dłużnik do dziś nie uregulował zaległej należności. Wierzyciel zamierza wezwać dłużnika do zapłaty kwoty głównej wraz z należnymi odsetkami. Od kiedy w tej sytuacji powinien zacząć naliczać odsetki ustawowe za opóźnienie?
W opisanym przypadku dłużnik powinien zapłacić wierzycielowi najpóźniej w dniu 2 kwietnia 2024 r. (wtorek), a zatem wierzyciel może naliczyć odsetki ustawowe za opóźnienie od 3 kwietnia 2024 r.
Jeżeli ustawa, orzeczenie sądu lub decyzja innego organu państwowego albo czynność prawna oznacza termin, nie określając sposobu jego obliczania, zastosowanie znajdują przepisy Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.). W myśl art. 111 § 1 K.c. termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia. Jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło. Zatem w przytoczonym stanie faktycznym dłużnik otrzymał fakturę w dniu 29 lutego 2024 r., a 30 dni upłynęło 30 marca 2024 r. (sobota).
Stosownie do art. 115 K.c., jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.
Stosownie do przepisów ustawy o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1920) dniami wolnymi od pracy są: 1 stycznia (Nowy Rok), 6 stycznia (Święto Trzech Króli), pierwszy dzień Wielkiej Nocy, drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 maja (Święto Państwowe), 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja), pierwszy dzień Zielonych Świątek, dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny), 1 listopada (Wszystkich Świętych), 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości), 25 grudnia (pierwszy dzień Bożego Narodzenia), 26 grudnia (drugi dzień Bożego Narodzenia) oraz niedziele.
31 marca 2024 r. to nie tylko niedziela, ale i pierwszy dzień Wielkiej Nocy, a więc był to dzień wolny. Kolejny dzień, poniedziałek 1 kwietnia 2024 r., był to drugi dzień Wielkiej Nocy, a zatem również dzień wolny. W konsekwencji, zgodnie z art. 115 K.c., termin zapłaty upłynął dłużnikowi dopiero 2 kwietnia 2024 r. Wierzyciel może rozpocząć naliczanie odsetek od następnego dnia.
www.KodeksCywilny.pl - Terminy w umowach i prawie cywilnym:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyCywilnoprawne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|