Gazeta Podatkowa nr 79 (1433) z dnia 2.10.2017
Niezłożenie oświadczenia w sprawie spadku
Jakiś czas temu zmarł mój ojciec. Z przyczyn osobistych ani ja, ani rodzeństwo nie byliśmy w stanie zająć się formalnościami związanymi z majątkiem ojca i dziedziczeniem. Gdy zaczęliśmy analizować sprawy finansowe ojca okazało się, że ojciec miał długi, o których nie wiedzieliśmy. Teraz obawiamy się, że za te długi jako spadkobiercy będziemy odpowiadać. Na jakich zasadach może się to odbywać?
Spadkobiercy nabywają prawa i obowiązki majątkowe zmarłego. Do spadku wchodzą zatem zarówno aktywa, jak i pasywa.
Spadek przechodzi na spadkobiercę z mocy prawa z chwilą śmierci spadkodawcy. Niemniej żadna osoba nie może być zmuszona do bycia spadkobiercą. Każdy spadkobierca ma czas na to, aby podjąć ostatecznie decyzję czy spadek przyjmuje, czy go odrzuca. Na przyjęcie spadku z pełną bądź ograniczoną odpowiedzialnością za długi albo na odrzucenie spadku spadkobierca ma 6 miesięcy od dowiedzenia się o tytule swojego powołania do spadku. Z reguły więc chodzi tu o okres liczony od otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy). Przewiduje tak art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego. Stosowne oświadczenie można złożyć u notariusza bądź przed sądem.
Brak złożenia oświadczenia w terminie skutkuje przyjęciem spadku. W obecnym stanie prawnym w takiej sytuacji dochodzi do przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza, a więc z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe (czyli tylko do wartości ustalonego stanu czynnego spadku - najwyżej do wysokości uzyskanych ze spadku aktywów).
Opłata sądowa od odebrania oświadczenia w sprawie przyjęcia (odrzucenia spadku) wynosi 50 zł, a taksa notarialna wynosi maksymalnie 50 zł netto.
www.KodeksCywilny.pl - Spadki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrawnikRodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|