Gazeta Podatkowa nr 97 (1451) z dnia 4.12.2017
Różnice między zapisami zwykłym i windykacyjnym
Planuję sporządzić testament. Chcę, aby spadek trafił do moich dzieci, jednak jedną małą nieruchomość zamierzam zapisać wnuczce. W jaki sposób to zrobić? Do sprzedaży czy darowizny nieruchomości potrzeba aktu notarialnego. Czy oznacza to, że nie mogę zamieścić wspomnianego zapisu w testamencie własnoręcznym?
Wszystko zależy od tego jakiego rodzaju będzie to zapis. Przepisy wyróżniają zapis zwykły oraz windykacyjny. W obu jednak przypadkach sam zapis nie przenosi własności zapisanej rzeczy z chwilą sporządzenia testamentu. Skutki prawne określone w przepisach następują dopiero z chwilą śmierci spadkodawcy.
Spadkodawca może przez rozrządzenie testamentowe zobowiązać spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby - tzw. zapis zwykły. Przewiduje to art. 968 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.). Taki zapis może znaleźć się w testamencie sporządzonym w dowolnej formie, w tym w testamencie własnoręcznym. Z chwilą otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy) przedmiot zapisu nie przechodzi od razu (automatycznie) na zapisobiercę - uprawniony uzyskuje jedynie roszczenie o to, aby spadkobiercy wykonali ciążące na nich zobowiązanie.
Aby więc zapisobierca stał się rzeczywistym właścicielem określonej rzeczy (nieruchomości), potrzeba działania ze strony spadkobierców (podpisania u notariusza stosownego aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości).
Sytuacja przedstawia się inaczej w przypadku zapisu windykacyjnego. Ten zapis może być umieszczony jedynie w testamencie w formie aktu notarialnego. W testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego spadkodawca może postanowić, że oznaczona osoba nabywa przedmiot zapisu z chwilą otwarcia spadku - tzw. zapis windykacyjny. Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być rzecz oznaczona co do tożsamości (ruchomość, nieruchomość), zbywalne prawo majątkowe, przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne, a także ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności.
Z punktu widzenia zapisobiercy lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie zapisu windykacyjnego, gdyż jest on mniej problemowy - zapisobierca od razu po śmierci spadkodawcy staje się właścicielem przedmiotu zapisu i nie jest tym samym "uzależniony" od działania spadkobierców.
www.KodeksCywilny.pl - Spadki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrawnikRodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|