Gazeta Podatkowa nr 1 (1458) z dnia 2.01.2018
Od czego zależy wysokość zachowku?
Ojciec w testamencie wyznaczył na spadkobierców moje rodzeństwo - dwóch braci. Nie był on żonaty. Nie zostałam w testamencie wydziedziczona, jednak nic mi w spadku nie zapisano. Moje relacje z ojcem w ostatnich latach nie były najlepsze, ale nie wydarzyło się również nic nadzwyczajnego czy nagannego moralnie z mojej strony. Dowiedziałam się, że mogę w takim przypadku otrzymać zachowek. Czy to prawda? W jaki sposób określa się jego wysokość?
W takim przypadku Czytelniczka ma prawo dochodzić od spadkobierców zachowku. Należy jednak upewnić się, czy na poczet zachowku nie otrzymała od spadkodawcy wcześniej określonych przysporzeń.
Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału. Jest to tzw. zachowek. Stanowi o tym art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.).
Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.
Jeśli więc tego rodzaju przysporzeń Czytelniczka nie otrzymała (w pytaniu nie ma o tym wzmianki), może dochodzić stosownego roszczenia.
Z opisu sprawy wynika, że gdyby miało miejsce dziedziczenie ustawowe, każde z dzieci otrzymałoby po 1/3 spadku. Zatem Czytelniczka ma prawo do zachowku w wysokości 1/6 spadku (zakładając, że Czytelniczka jest pełnoletnia i nie jest trwale niezdolna do pracy).
W ten sposób określony "udział" (procent) mnoży się przez wartość masy spadkowej. Przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów zwykłych i poleceń, natomiast dolicza się do spadku darowizny oraz zapisy windykacyjne dokonane przez spadkodawcę. Darowizny zalicza się, jeśli zostały uczynione nie dawniej niż w ciągu 10 lat od otwarcia spadku, natomiast darowizny uczynione na rzecz osób będących spadkobiercami bądź uprawnionymi do zachowku dolicza się niezależnie od czasu, kiedy zostały uczynione. Nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych. Przykładowo, gdy wartość spadku wynosi 200 tys. zł, ale uczyniono darowizny, których wartość wynosi 60 tys. zł, to dla ustalenia wysokości zachowku przyjmuje się fikcję jakoby te darowizny powiększały masę spadkową.
www.KodeksCywilny.pl - Spadki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrawnikRodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|