Gazeta Podatkowa nr 57 (1514) z dnia 16.07.2018
Tytuł prawny do przedmiotu zapisu windykacyjnego
Niedawno żona pokazała mi swój testament - powołała mnie i nasze dzieci na spadkobierców, w równych częściach. Zastanowiła mnie natomiast jednak rzecz - uczyniła zapis windykacyjny w postaci jednej z naszych działek - przekazała ją swojej kuzynce, z którą ma bardzo bliskie relacje. Problem w tym, że działka ta stanowi nasz wspólny majątek. Czy ja, jako współwłaściciel, nie powinienem wyrazić zgody na dokonanie takiego zapisu?
Wątpliwości Czytelnika są uzasadnione, niemniej w tej sprawie nie doszło do naruszenia żadnych z jego uprawnień właścicielskich. W pierwszej kolejności należy zauważyć, że testament - nawet spisany w formie aktu notarialnego (gdyż jest to wymagane, aby uczynić wspomniany zapis windykacyjny) - sam w sobie nie przenosi prawa własności. Skutek taki następuje dopiero z chwilą śmierci spadkodawcy. W myśl przepisów, w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego spadkodawca może postanowić, że oznaczona osoba nabywa przedmiot zapisu z chwilą otwarcia spadku. Stanowi o tym art. 9811 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1025 ze zm.).
Nie każda rzecz (prawo) może być przedmiotem tego rodzaju zapisu. Może nim być rzecz oznaczona co do tożsamości, zbywalne prawo majątkowe, przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne albo ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności. W dalszej części przewiduje się, że zapis windykacyjny jest bezskuteczny, jeżeli w chwili otwarcia spadku przedmiot zapisu nie należy do spadkodawcy albo spadkodawca był zobowiązany do jego zbycia. Jeżeli przedmiotem zapisu jest ustanowienie dla zapisobiercy użytkowania lub służebności, zapis jest bezskuteczny, gdy w chwili otwarcia spadku przedmiot majątkowy, który miał być obciążony użytkowaniem lub służebnością nie należy do spadku albo spadkodawca był zobowiązany do jego zbycia. Kluczowym momentem dla oceny czy zapis będzie ważny jest zatem moment śmierci spadkodawcy (otwarcia spadku).
Powyższe oznacza, że skoro samo spisanie testamentu nie powoduje przeniesienia własności zapisanej rzeczy, to spadkodawca może przedmiotem zapisu uczynić rzecz, której jest współwłaścicielem na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej czy nawet rzecz, w stosunku do której spadkodawca nie jest nawet właścicielem w chwili spisywania testamentu. Ponadto, sporządzenie zapisu windykacyjnego w testamencie nie stanowi czynności zarządu majątkiem wspólnym, a tym samym nie ma konieczności uzyskiwania w takiej sytuacji zgody współmałżonka.
www.KodeksCywilny.pl - Spadki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrawnikRodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.09.2024 (wtorek)
16.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|