Gazeta Podatkowa nr 73 (1427) z dnia 11.09.2017
Kwestionowanie podwyższenia opłaty za użytkowanie wieczyste
Uzyskałem informację, że w najbliższych tygodniach otrzymam decyzję w sprawie podwyższenia opłaty za użytkowanie wieczyste. Nieruchomości używam zgodnie z umową, nie dopuściłem się żadnych nieprawidłowości. Czy w takim przypadku urząd ma prawo zmienić opłatę? Jeśli tak, to jakiej wielkości zmiana jest dopuszczalna?
Przepisy przewidują w pewnych sytuacjach możliwość zmiany tzw. opłaty rocznej i nie ma to nic wspólnego z naruszeniem postanowień umowy, na mocy której Czytelnik otrzymał grunt w użytkowanie wieczyste. Wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, podlega aktualizacji nie częściej niż raz na 3 lata, jeżeli wartość tej nieruchomości ulegnie zmianie. Zaktualizowaną opłatę roczną ustala się, przy zastosowaniu dotychczasowej stawki procentowej, od wartości nieruchomości określonej na dzień aktualizacji opłaty. Aktualizacji dokonuje się z urzędu albo na wniosek użytkownika wieczystego, na podstawie wartości nieruchomości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego.
Aktualizacji opłaty rocznej dokonuje właściwy organ, wypowiadając w formie pisemnej wysokość dotychczasowej opłaty w terminie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego oraz przesyłając równocześnie ofertę przyjęcia nowej wysokości opłaty rocznej. Wypowiedzenie powinno zawierać sposób obliczenia nowej wysokości opłaty rocznej i pouczenie użytkownika wieczystego o możliwości zakwestionowania wypowiedzenia. Do przedmiotowego wypowiedzenia powinna być dołączona informacja o wartości nieruchomości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego. Użytkownik wieczysty może, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wypowiedzenia, złożyć do samorządowego kolegium odwoławczego właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości wniosek o ustalenie, że aktualizacja opłaty rocznej jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości. Wniosek składa się za pośrednictwem właściwego organu, który wydał decyzję. Stanowi o tym art. 78 ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2016 r. poz. 2147 ze zm.).
Ciężar dowodu, że istnieją przesłanki aktualizacji opłaty rocznej spoczywa na organie.
Złożenie wniosku nie zwalnia z obowiązku wnoszenia opłat rocznych w dotychczasowej wysokości. W przypadku niezłożenia wniosku obowiązuje nowa wysokość opłaty rocznej zaoferowana w wypowiedzeniu.
www.KodeksCywilny.pl - Użytkowanie wieczyste:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|