Gazeta Podatkowa nr 61 (1518) z dnia 30.07.2018
Karna opłata przy użytkowaniu wieczystym
Wiele lat temu podpisałem umowę użytkowania wieczystego gruntu należącego do gminy. Pierwotnie chciałem nieruchomość zabudować i taki też był cel oddania działki w użytkowanie wieczyste. Niestety z przyczyn finansowych nie udało mi się tego celu zrealizować. Nieoficjalnie dowiedziałem się, że gmina zamierza nałożyć na mnie jakąś karną opłatę, z uwagi na niewywiązanie się z umowy. Czy jest to zgodne z prawem?
TAK, istnieje możliwość nałożenia dodatkowej opłaty na użytkownika wieczystego, a także zastosowania innych sankcji, z uwagi na niewykonanie postanowień umownych. W umowie o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste ustala się okres użytkowania wieczystego zależnie od celu, na który nieruchomość gruntowa zostaje oddana w użytkowanie wieczyste, oraz określa się sposób korzystania z nieruchomości. Jeżeli oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste następuje w celu wzniesienia na gruncie budynków lub innych urządzeń, umowa powinna określać m.in. termin rozpoczęcia i zakończenia robót, rodzaj budynków czy wynagrodzenie należne wieczystemu użytkownikowi za budynki istniejące na gruncie w dniu wygaśnięcia użytkowania wieczystego. Za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste pobiera się pierwszą opłatę i opłaty roczne.
W sytuacji gdy użytkownik wieczysty ma zrealizować na gruncie inwestycję, za rozpoczęcie zabudowy uważa się wybudowanie fundamentów, a za zakończenie zabudowy - wybudowanie budynku w stanie surowym zamkniętym. W razie niedotrzymania terminów zagospodarowania nieruchomości gruntowej właściwy organ może wyznaczyć termin dodatkowy. Co więcej, w przypadku niedotrzymania terminów mogą być ustalone dodatkowe opłaty roczne obciążające użytkownika wieczystego, niezależnie od opłat "ogólnych" z tytułu użytkowania wieczystego. Opłata dodatkowa wynosi 10% wartości nieruchomości gruntowej określonej na dzień ustalenia opłaty za pierwszy rok, po bezskutecznym upływie terminu jej zagospodarowania, ustalonego w umowie lub decyzji. Za każdy następny rok opłata podlega zwiększeniu o dalsze 10% tej wartości. Taka sankcja wynika z art. 63 ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2018 r. poz. 121 ze zm.). Opłaty te ustala właściwy organ w drodze decyzji.
Warto zauważyć, że właściwy organ może żądać rozwiązania umowy użytkowania wieczystego przed upływem ustalonego okresu, jeżeli użytkownik wieczysty korzysta z tej nieruchomości w sposób sprzeczny z ustalonym w umowie, a w szczególności, jeżeli nie zabudował jej w ustalonym terminie.
Niezabudowanie w terminie gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste może skutkować nałożeniem dodatkowej opłaty, a nawet rozwiązaniem umowy przed terminem.
www.KodeksCywilny.pl - Użytkowanie wieczyste:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|