Gazeta Podatkowa nr 101 (1663) z dnia 19.12.2019
Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności
Jestem użytkownikiem wieczystym gruntu zabudowanego ośrodkiem wypoczynkowym, na terenie którego świadczę usługi turystyczne w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Użytkuję również grunt jeszcze niezabudowany przeznaczony na cele mieszkaniowe. Czy prawo użytkowania wieczystego tych gruntów przekształciło się w ich prawo własności z dniem 1 stycznia 2019 r.?
NIE. Na mocy ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz. U. z 2019 r. poz. 916), z dniem 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształciło się w prawo własności tych gruntów. Przekształcenie z mocy prawa dotyczy nieruchomości zabudowanych wyłącznie budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi oraz mieszkalnymi wielorodzinnymi, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne, wraz z budynkami gospodarczymi, garażami, innymi obiektami budowlanymi lub urządzeniami budowlanymi, umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych. Ustawa znajduje również zastosowanie, jeżeli na gruncie zabudowanym wymienionymi budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi oraz mieszkalnymi wielorodzinnymi, położone są także inne budynki, obiekty budowlane lub urządzenia budowlane, o ile łączna powierzchnia użytkowa tych budynków nie przekracza 30% powierzchni użytkowej wszystkich budynków położonych na tym gruncie. Co do zasady, z tytułu przekształcenia nowy właściciel gruntu będzie ponosił na rzecz dotychczasowego właściciela przez okres 20 lat (licząc od dnia przekształcenia) opłatę w wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywałaby w dniu przekształcenia.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu należy stwierdzić, że na mocy obecnie obowiązujących regulacji, prawo użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego ośrodkiem wypoczynkowym nie tylko nie przekształciło się w prawo własności tego gruntu, ale i nie ma narzędzi umożliwiających takie przekształcenie na przyszłość. Natomiast dla gruntu niezabudowanego, a przeznaczonego na cele mieszkaniowe, część autorów publikacji prawniczych upatruje możliwość ich uwłaszczenia na mocy art. 13 ustawy o przekształceniu (...). Zgodnie z jego brzmieniem, jeżeli po dniu 1 stycznia 2019 r. na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym zabudowanym na cele mieszkaniowe, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, budynek mieszkalny zostanie oddany do użytkowania, prawo użytkowania wieczystego tego gruntu przekształca się w prawo własności gruntu z dniem oddania budynku mieszkalnego do użytkowania. Wśród komentatorów można jednak odnaleźć stanowisko, w myśl którego wspomniana regulacja odnosi się wyłącznie do rozpoczętej już inwestycji budowlanej, trwającej i niezakończonej przed 31 grudnia 2018 r.
www.KodeksCywilny.pl - Użytkowanie wieczyste:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.09.2024 (wtorek)
16.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|