kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego, prawo cywilne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 66 (1107) z dnia 18.08.2014

Wyrównanie opłat rocznych z tytułu wieczystego użytkowania

W 2009 r. gmina wypowiedziała mi opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego, podnosząc ją niemal dwukrotnie. Na skutek mojego wniosku sprawa trafiła do samorządowego kolegium odwoławczego, a później do sądu. Ostatecznie stanęło na opłacie o kilkadziesiąt procent wyższej. Teraz gmina żąda dopłaty za ostatnie 4 lata. Czy należność za 2010 r. nie jest już przedawniona, skoro minęły 3 lata od terminu płatności tej opłaty?

To zależy, czy chodzi o dotychczasową wysokość opłaty rocznej, czy tylko o brakującą opłatę roczną z uwzględnieniem aktualizacji, której wysokość ostatecznie ustalił sąd. Termin wymagalności tej pierwszej minął bowiem 31 marca 2010 r., w związku z czym obecnie należność ta byłaby już przedawniona, skoro mamy do czynienia z roszczeniem o świadczenie okresowe. Przez cały okres kwestionowania aktualizacji użytkownik wieczysty obowiązany był bowiem wnosić niezmienioną opłatę roczną, czyli według stawki dotychczasowej. Natomiast ustalona przez sąd opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego staje się wymagalna, w części przewyższającej opłatę dotychczasową, dopiero po uprawomocnieniu się wyroku. Skoro tak, to ta część opłaty rocznej (stanowiąca podwyżkę) nie mogła się jeszcze przedawnić, ponieważ wyrok w tej sprawie zapadł w bieżącym roku.

Dopiero po upływie 3 lat od uprawomocnienia się tego orzeczenia użytkownik wieczysty mógłby podnosić skutecznie zarzut przedawnienia roszczenia. Należy jednak wątpić, aby gmina "pozwoliła" na tak długi okres nieuzupełniania opłaty rocznej przez użytkownika wieczystego gruntu.

Wprawdzie ustalenie przez sąd podwyższonej wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego ma skutek na przeszłość, to jednak należność ta staje się wymagalna dopiero po uprawomocnieniu się wyroku, zaś odsetki za opóźnienie mogą być liczone dopiero wtedy, gdy po tej dacie użytkownik wieczysty nie uiszcza naliczonej różnicy.

www.KodeksCywilny.pl - Użytkowanie wieczyste:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumPodatnika.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

maj 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Prawnik rodzinny omawia prawo rodzinne, prawo społeczne oraz spadki i darowizny
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60