kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego, prawo cywilne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 23 (1377) z dnia 20.03.2017

Posiadanie samoistne a wartość spadku

Rok temu zmarł mój ojciec. Cały spadek zapisał na mocy testamentu swojej żonie. W międzyczasie okazało się, że ojciec był posiadaczem działki, jednak za jego życia do zasiedzenia jeszcze nie doszło. Dopiero pół roku po jego śmierci żona ojca uzyskała w sądzie stwierdzenie zasiedzenia i stała się formalnie właścicielem gruntu. Chcę dochodzić zachowku od spadkobiercy. Czy własność wspomnianego gruntu należy do spadku? Spadkobierca twierdzi, że nie, gdyż w chwili śmierci działka nie była własnością zmarłego.

Stanowisko spadkobiercy nie jest prawidłowe, choć jednocześnie należy zaznaczyć, że przepisy nie regulują wspomnianego zagadnienia. Czytelnik, jako dziecko zmarłego, należy do kręgu osób uprawnionych do zachowku. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału. Gdy zatem do spadku z mocy ustawy należy Czytelnik i żona zmarłego, wówczas - jeśli Czytelnik jest pełnoletni - przysługuje mu zachowek w wysokości 1/4 spadku (połowa z 1/2 spadku). Stanowi o tym art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 459).

Na to, jakiej kwoty zachowku może się domagać uprawniony, wpływa wartość spadku (którą mnoży się przez wspomniany wcześniej udział). Przepisy przewidują szereg zasad jak ta wartość spadku powinna być liczona. Przykładowo, do spadku dolicza się - według określonych reguł - darowizny oraz zapisy windykacyjne dokonane przez spadkodawcę. Nie ma jednak nic mowy o posiadaniu, np. posiadaniu samoistnym nieruchomości.

Prawdą jest, że jeśli spadkodawca nie był właścicielem gruntu w chwili śmierci, to własność gruntu do spadku wejść nie mogła (nikt nie może przekazać więcej - sprzedać, darować, zostawić w spadku itp. - niż sam posiada). Mimo tego, że samo posiadanie nie jest prawem, mogą wynikać z niego wymierne skutki. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy posiadanie doprowadza do zasiedzenia. W takiej sytuacji z faktu długiego posiadania nieruchomości przez zmarłego (przez kilkadziesiąt lat) spadkobierca może uzyskać wymierną korzyść majątkową - dolicza bowiem do swojego okresu posiadania, posiadanie spadkobiercy, co doprowadzić może do zasiedzenia i nabycia własności nieruchomości. Taka okoliczność nie może być bez znaczenia dla określania wartości spadku przy ustalaniu zachowku.

www.KodeksCywilny.pl - Własność i posiadanie:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumPodatnika.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

październik 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Prawnik rodzinny omawia prawo rodzinne, prawo społeczne oraz spadki i darowizny
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.