kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego, prawo cywilne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 48 (1714) z dnia 15.06.2020

Wykupienie części sąsiedniej nieruchomości w związku z budową

Podczas budowy mojego domu okazało się, że na skutek pomyłki w określaniu wymiarów bardzo niewielka część obiektu znalazła się na działce sąsiada. Sprawa wyszła na jaw dopiero niedawno, stan prac jest zaawansowany. Sąsiad zażądał usunięcia części budynku z jego gruntu, jednak taka modyfikacja będzie wiązać się z dużymi kosztami i zmianami w projekcie. Zaproponowałem sąsiadowi, że odkupię od niego zajęty fragment gruntu po cenie rynkowej. Nie uzyskałem zgody na takie rozwiązanie problemu. Co można zrobić w tej sytuacji?

Niewątpliwie Czytelnik poniesie konsekwencje naruszenia prawa własności sąsiada, co oczywiście nie oznacza, że sam nie będzie mógł dochodzić odpowiedzialności finansowej od podmiotu, który popełnił błędy podczas budowy domu.

Zasadniczo właścicielowi, którego prawo własności zostało naruszone w taki sposób jak opisany w pytaniu, przysługuje roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń. Z uwagi jednak na trudności, jakie mogą się wiązać z usunięciem (modyfikacją) obiektu budowlanego, przewidziano na tę okoliczność regulację szczególną. W myśl przepisów, jeżeli przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia przekroczono bez winy umyślnej granice sąsiedniego gruntu, właściciel tego gruntu nie może żądać przywrócenia stanu poprzedniego. Tak wynika z art. 151 Kodeksu cywilnego. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy poszkodowany właściciel bez nieuzasadnionej zwłoki sprzeciwił się przekroczeniu granicy albo gdy grozi mu niewspółmiernie wielka szkoda - w takim przypadku ma prawo żądać przywrócenia stanu poprzedniego, czyli usunięcia obiektu budowlanego ze swojej nieruchomości. Jeśli jednak nie ma prawa żądać przywrócenia stanu poprzedniego, wówczas może żądać albo stosownego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie odpowiedniej służebności gruntowej, albo wykupienia zajętej części gruntu, jak również tej części, która na skutek budowy straciła dla niego znaczenie gospodarcze.

Z opisu sprawy wynika, że do przekroczenia granic doszło nieumyślnie. Należy jeszcze rozstrzygnąć, czy sąsiad niezwłocznie zgłosił sprzeciw wobec zaistniałej sytuacji - zależy to od uwzględnienia wielu okoliczności sprawy. Czytelnik podaje, że stan budowy jest już zaawansowany, co mogłoby wskazywać, że jednak reakcja sąsiada nie była niezwłoczna. Trudno także przesądzić, czy w tym przypadku poszkodowanemu sąsiadowi grozi niewspółmiernie wielka szkoda. Jego szkodę należałoby porównać ze szkodą inwestora (Czytelnika), która wiązałaby się z koniecznością rozbiórki obiektu.

Oczywiście w sytuacji, gdy granicę nieruchomości przy budowie przekroczono umyślnie, poszkodowany zawsze ma prawo domagać się przywrócenia stanu poprzedniego.

www.KodeksCywilny.pl - Własność i posiadanie:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumPodatnika.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Prawnik rodzinny omawia prawo rodzinne, prawo społeczne oraz spadki i darowizny
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.