kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego, prawo cywilne
lupa
30 kwietnia 2018 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US zeznań za 2017 r.: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 oraz oświadczenia PIT-OP
Zamknij
A A A

Gazeta Podatkowa nr 60 (1414) z dnia 27.07.2017

Pozbawienie współwłaściciela posiadania rzeczy

Po śmierci mamy stałem się jednym ze współwłaścicieli nieruchomości. Moje relacje z pozostałymi współwłaścicielami (rodzeństwem) od lat nie były zbyt dobre. Teraz sytuacja się pogorszyła i w konsekwencji rodzeństwo uniemożliwia mi korzystanie ze wspomnianego gruntu i znajdującego się na nim domu. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Czytelnik może domagać się dopuszczenia do współposiadania nieruchomości. Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. Stanowi o tym art. 206 Kodeksu cywilnego. Oczywiście same strony mogą odmiennie uregulować powyższą kwestię, jednak jeśli takiego porozumienia nie ma, ani nie wydano orzeczenia w tej sprawie, powyższa regulacja jest wiążąca. Własność nieruchomości zabudowanej budynkiem rozciąga się również na ten obiekt. Dlatego Czytelnik ma prawo korzystać z całej nieruchomości, tj. z gruntu i części składowych (budynków, nasadzeń itp.).

Jeśli pozostali współwłaściciele uniemożliwiają korzystanie z nieruchomości (np. nie dają kluczy do zamków, wymieniają zamki itp.), to naruszają prawo. W takiej sytuacji pokrzywdzonemu współwłaścicielowi przysługuje roszczenie o dopuszczenie do współposiadania. Jeśli nie dojdzie do polubownego wyjaśnienia sprawy i ustalenia zasad korzystania z rzeczy, sprawa może zostać skierowana na drogę postępowania sądowego.

Należy pamiętać, że niejednokrotnie ze względu na charakter rzeczy wspólnej możliwe jest korzystanie z niej przez każdego współwłaściciela niezależnie od korzystania przez pozostałych współwłaścicieli. W takim przypadku można dochodzić od współwłaściciela korzystającego z rzeczy w sposób wykluczający jego współposiadanie, roszczenia o dopuszczenie do współposiadania, na podstawie art. 222 § 1 K.c. Ten przypadek odnosi się w szczególności do sytuacji budynku z wyodrębnionymi lokalami, który często daje możliwość bezkonfliktowego współposiadania (jako całości) przez każdego ze współwłaścicieli z uwagi na wyodrębnienie części rzeczy wspólnej do samodzielnego korzystania.

Czytelnik może również rozważyć wystąpienie do sądu o podział rzeczy wspólnej do korzystania. Jednak żądanie takie będzie uzasadnione, gdy ze względu na charakter rzeczy wspólnej wykonywanie posiadania zakłada zgodne współdziałanie współwłaścicieli. To z kolei również może okazać się utrudnione. Jeżeli obiektywnie nie jest możliwe korzystanie przez wszystkich współwłaścicieli z określonej rzeczy w sposób "podzielny", Czytelnik powinien rozważyć możliwość wniesienia do sądu wniosku o zniesienie współwłasności.

www.KodeksCywilny.pl - Własność i posiadanie:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumPodatnika.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Prawnik rodzinny omawia prawo rodzinne, prawo społeczne oraz spadki i darowizny
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60