Gazeta Podatkowa nr 16 (1266) z dnia 25.02.2016
Roszczenie negatoryjne uprawnionego z tytułu służebności
Wiele lat temu mój ojciec uzyskał na mocy orzeczenia sądu służebność gruntową przejazdu przez fragment posesji sąsiada. Nasze gospodarstwo nie ma normalnego dostępu do drogi publicznej. W ostatnim czasie spadkobierca poprzedniego właściciela zaczął dokonywać zmian w zagospodarowaniu swojej działki w taki sposób, że znacznie utrudnia korzystanie ze wspomnianego przejazdu. Twierdzi, że on porozumienia nie podpisywał. Co mogę zrobić, aby wyegzekwować przysługujące mi uprawnienie?
Skoro doszło do ustanowienia służebności gruntowej, to takie prawo - ograniczone prawo rzeczowe - wpisane zostało do księgi wieczystej nieruchomości. Zobowiązuje ono każdoczesnego właściciela nieruchomości obciążonej do znoszenia określonych w służebności niedogodności, a jednocześnie daje uprawnienia każdoczesnemu właścicielowi nieruchomości uprawnionej. Niesłuszny jest zatem zarzut spadkobiercy poprzedniego właściciela, że to nie on podpisywał porozumienie.
W opisanej sytuacji Czytelnik ma prawo skorzystać z ochrony przysługującego mu prawa. Do ochrony praw rzeczowych ograniczonych stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie własności. W szczególności można sięgnąć po tzw. roszczenie negatoryjne, o którym mowa w art. 222 § 2 Kodeksu cywilnego. Roszczenie sprowadza się do tego, że w przypadku naruszania własności (służebności) w inny sposób niż przez pozbawienie faktycznego władztwa nad służebnością, właścicielowi (uprawnionemu z tytułu służebności) przysługuje roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń. Korzystając z tego roszczenia należy pamiętać przede wszystkim o wykazaniu istnienia uprawnienia ze służebności oraz udowodnieniu, że dochodzi do określonych naruszeń tego prawa.
www.KodeksCywilny.pl - Ograniczone prawa rzeczowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|