Gazeta Podatkowa nr 4 (1670) z dnia 13.01.2020
Utrzymanie nawierzchni drogi przy służebności gruntowej
Niedawno wprowadziłem się do nowo wybudowanego domu. Dostęp do drogi gminnej mam dzięki drodze prywatnej, z której mogę korzystać na podstawie służebności gruntowej drogi koniecznej (mam stosowny zapis w akcie notarialnym zakupu działki). Stan tej drogi jest bardzo zły, co stwarza duże problemy w okresie jesienno-zimowym. Kto ma obowiązek utrzymywać drogę - uprawnieni do korzystania z niej (ja i inni właściciele działek znajdujących się przy tej drodze), czy właściciel drogi?
W pierwszej kolejności należy zapoznać się z treścią aktu notarialnego, w którym doszło do ustanowienia wspomnianej służebności drogi koniecznej. Pomocna może być w tym zakresie również analiza treści wpisu zamieszczonego w dziale III księgi wieczystej nieruchomości. Nie można wykluczyć sytuacji, że wspomniany obowiązek przeniesiony jest na właściciela drogi (a więc właściciela nieruchomości obciążonej). Jeśli stosownych postanowień umownych strony nie przewidziały, w grę wchodzą regulacje ogólne.
W sytuacji gdy nie ma odrębnej regulacji umownej, obowiązek utrzymywania urządzeń potrzebnych do wykonywania służebności gruntowej obciąża właściciela nieruchomości władnącej. Wynika to z art. 289 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145 ze zm.). Należy jednak zwrócić uwagę, że przepis odnosi się do "urządzeń potrzebnych do wykonywania służebności". Ustawa nie zawiera definicji tego pojęcia. W orzecznictwie przyjmuje się, że urządzenia tego rodzaju to wynik celowego działania ludzkiego, uzewnętrzniony w trwałej postaci widocznych przedmiotów czy urządzeń wymagających do swego powstania pracy ludzkiej. W przypadku drogi, za wspomniane "urządzenie" nie będzie mogła zostać uznana przykładowo zwykła polna droga, naturalnie utwardzona na skutek przejeżdżania po niej, zaznaczona na gruncie jedynie koleinami. Gdyby natomiast doszło do utwardzenia takiej drogi np. tłuczniem, żwirem itp., wówczas tak utwardzone koleiny drogi stanowią trwałe i widoczne urządzenie gruntowe, ponieważ są one niewątpliwie efektem świadomego i pozytywnego działania ludzkiego, mającego na celu przystosowanie do korzystania z gruntu służebnego, jako konkretnego szlaku drożnego o jednoznacznie wskazanej trasie jego przebiegu (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 maja 2000 r., sygn. akt I CKN 273/00).
Wszystko zatem zależy od okoliczności sprawy. Pamiętać należy, że gdyby jednak obowiązek utrzymywania urządzeń został nałożony na właściciela nieruchomości obciążonej (w tym przypadku na właściciela drogi wewnętrznej), właściciel odpowiedzialny jest także osobiście za wykonywanie tego obowiązku (w przypadku współwłaścicieli ich odpowiedzialność jest solidarna).
www.KodeksCywilny.pl - Ograniczone prawa rzeczowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|