Gazeta Podatkowa nr 97 (2076) z dnia 4.12.2023
Zmiana treści służebności drogi koniecznej
Wiele lat temu moja nieruchomość została na mocy orzeczenia sądu obciążona na rzecz nieruchomości sąsiada służebnością gruntową drogi koniecznej. Nie posiada ona odpowiedniego dostępu do drogi gminnej. Służebność została wytyczona w taki sposób, że obecnie uniemożliwia mi zagospodarowanie działki zgodnie z moimi potrzebami. Czy mogę domagać się innego wytyczenia służebności?
W określonych przypadkach treść służebności może zostać zmieniona. Jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej tzw. drogi koniecznej. Przeprowadzenie drogi koniecznej powinno nastąpić z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości niemającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. Przeprowadzenie drogi koniecznej powinno uwzględniać interes społeczno-gospodarczy.
W miarę upływu czasu może dochodzić do różnego rodzaju zmian dotyczących warunków społeczno-gospodarczy związanych również z wykonywaniem służebności, z potrzebą prawidłowej gospodarki itp. Z tej przyczyny przewiduje się, że jeżeli po ustanowieniu służebności gruntowej powstanie ważna potrzeba gospodarcza, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać za wynagrodzeniem zmiany treści lub sposobu wykonywania służebności, chyba że żądana zmiana przyniosłaby niewspółmierny uszczerbek nieruchomości władnącej. Reguluje to art. 291 Kodeksu cywilnego. Istotne jest, że chodzi wyłącznie o zmiany, które nastąpiły "po" ustanowieniu służebności. Ważna potrzeba gospodarcza to pojęcie niezdefiniowane w przepisach. Niewątpliwie chodzi jednak o potrzebę ważną obiektywnie, a nie jedynie subiektywnie. Nieruchomość obciążona to nieruchomość Czytelnika, z kolei nieruchomość jego sąsiada to nieruchomość władnąca. Warto bowiem zauważyć, że powyższe roszczenie zostało przyznane tylko właścicielowi nieruchomości obciążonej.
Potrzeba zmiany treści służebności może pojawić się również po stronie właściciela nieruchomości władnącej. Jednak tego rodzaju sprawa choć w sensie materialnym stanowi sprawę o zmianę treści lub sposobu wykonywania drogi koniecznej, jest w istocie sprawą o ustanowienie służebności na podstawie art. 145 K.c. i podlega przepisom postępowania nieprocesowego (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 27 maja 2021 r., sygn. akt I CZ 19/21).
www.KodeksCywilny.pl - Ograniczone prawa rzeczowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|