kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego, prawo cywilne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 44 (1294) z dnia 2.06.2016

Podział nieruchomości obciążonej i zmiana służebności gruntowej

Na moim gruncie ciąży od lat służebność drogi koniecznej. Planuję podzielić grunt na dwie działki. Podziału zgodnie z planem geodezyjnym przedstawia się w ten sposób, że przez jedną z nowych działek służebność nie będzie przebiegać. Czy w takim razie ta działka stanie się wolna od obciążenia? Jeśli nie, to co zrobić, aby tak się stało? Działka ta ma zostać zbyta bez jakichkolwiek obciążeń.

Podział nieruchomości obciążonej i zmiana służebności gruntowej
rys. Podział nieruchomości obciążonej i zmiana służebności gruntowej

Sam podział geodezyjny nie będzie wystarczający. Regułą jest, że w razie podziału obciążonej nieruchomości służebność utrzymuje się w mocy na częściach utworzonych przez podział. Stanowi o tym art. 290 § 1 Kodeksu cywilnego. W dalszej części przepisu przewiduje się, że jeśli wykonywanie służebności ogranicza się do jednej lub kilku z nich, właściciele pozostałych części mogą żądać ich zwolnienia od służebności.

Wspomniany powyżej przepis odnosi się jednak do podziału nieruchomości w znaczeniu prawnym, cywilistycznym. Nieruchomość w tym ujęciu posiada osobną księgę wieczystą. Zdarza się, że jedna nieruchomość składa się z większej ilości działek w znaczeniu geodezyjnym. Tym samym, jeśli Czytelnik wykaże, że dokonane podziały nieruchomości wymagają zmiany sposobu wykonywania służebności, a nawet zwolnienia nowo powstałych nieruchomości całkowicie od służebności drogowej, to wówczas służy mu skuteczne roszczenie w tym zakresie. Istotą służebności jest bowiem to, że wprawdzie ogranicza ona wykonywanie prawa własności przez właściciela nieruchomości, ale jednocześnie istnienie służebności musi być zgodne z jej celem, tak aby w jak najmniejszym stopniu zakłócać korzystanie z nieruchomości przez jej właściciela.

Przeprowadzenie drogi koniecznej musi nastąpić z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości niemającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. Służebność gruntowa powinna być wykonywana w taki sposób, żeby jak najmniej utrudniała korzystanie z nieruchomości obciążonej. Te ogólne reguły wynikają z art. 145 § 2 i § 3 K.c.

W tego rodzaju sprawach zawsze warto szukać porozumienia z osobami, na rzecz których ta służebność jest ustanowiona, a dopiero w przypadku braku takiego porozumienia konieczne jest wniesienie sprawy do sądu. Zwolnienie lub zmiana służebności następuje po przeprowadzeniu postępowania sądowego w trybie procesowym. Wymagane jest wytoczenie powództwa przeciwko osobom uprawnionym ze służebności.

Opłata sądowa od takiego pozwu wynosi 5% wartości sprawy.

www.KodeksCywilny.pl - Ograniczone prawa rzeczowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumPodatnika.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

marzec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Prawnik rodzinny omawia prawo rodzinne, prawo społeczne oraz spadki i darowizny
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60