Gazeta Podatkowa nr 98 (1348) z dnia 8.12.2016
Niewykonywanie służebności a jej wygaśnięcie
W księdze wieczystej mojej nieruchomości widnieje zapis, że przez część mojego gruntu właściciel sąsiedniej działki może przechodzić i przejeżdżać, ma tzw. służebność drogi koniecznej. Od blisko dziesięciu lat nikt z tej drogi nie korzysta - wynika to po prostu z podłączenia działki sąsiada do drogi gminnej. Czy mogę tę służebność w jakiś sposób wykreślić?
TAK, choć nie wystarczy udanie się przez Czytelnika do sądu wieczystoksięgowego. Najlepszym rozwiązaniem byłoby uzyskanie od uprawnionego właściciela sąsiedniej posesji oświadczenia o zrzeczeniu się służebności gruntowej drogi, w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. Taki dokument (oświadczenie) stanowić będzie podstawę do wykreślenia służebności z księgi wieczystej. Dysponując takim dokumentem, Czytelnik, jako właściciel nieruchomości obciążonej będzie mógł złożyć wniosek w tej sprawie do sądu wieczystoksięgowego właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości. Omawiany sposób wykreślenia służebności gruntowej z księgi wieczystej wymaga jednak współdziałania ze strony uprawnionego do przedmiotowej służebności w osobie właściciela nieruchomości władnącej. Jeśli na taką współpracę nie można liczyć, pozostaje droga sądowa.
Służebność gruntowa wygasa wskutek niewykonywania przez lat dziesięć. Wynika to z art. 293 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.). Powoduje to, że pojawia się niezgodności treści księgi wieczystej ze stanem rzeczywistym, co uzasadnia wniesienie powództwa o usunięcie tej niezgodności. Powodem w tej sprawie może być Czytelnik (właściciel nieruchomości obciążonej), zaś pozwanym - uprawniony z tytułu wygasłej choć cały czas widniejącej w księdze wieczystej, służebności drogi, czyli właściciel nieruchomości władnącej (sąsiad). Samo zakończenie tej sprawy nie powoduje automatycznego wykreślenia służebności - wraz z prawomocnym orzeczeniem należy złożyć stosowny wniosek do sądu wieczystoksięgowego.
Istnieje również możliwość zniesienia służebności gruntowej bez wynagrodzenia z powołaniem na fakt, iż utraciła ona dla uprawnionego wszelkie znaczenie. W przypadku Czytelnika nastąpiło to po podłączeniu działki uprawnionego do drogi gminnej, przez co nie musi on korzystać z cudzej nieruchomości w ramach przedmiotowej służebności (art. 295 K.c.). Należy jednak liczyć się z tym, że jeśli sprawa zostanie wniesiona, gdy służebność będzie niewykonywana przez co najmniej 10 lat, to sąd oddali taki pozew.
www.KodeksCywilny.pl - Ograniczone prawa rzeczowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|