kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego, prawo cywilne
lupa
30 kwietnia 2018 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US zeznań za 2017 r.: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 oraz oświadczenia PIT-OP
Zamknij
A A A

Gazeta Podatkowa nr 80 (1434) z dnia 5.10.2017

Czy można uzyskać służebność gruntową w wyniku zasiedzenia?

Przez wiele lat przez nieruchomość, której stałem się niedawno właścicielem, przebiegała polna droga. Droga ta została później ulepszona - wykorytowaną ją, wysypano tłuczeń, utwardzono. Służyła właścicielom kilku działek celem dojazdu do ich posesji. Teraz okazało się, że właściciele wystąpili do sądu w celu zasiedzenia służebności drogi koniecznej. Czy jest to prawnie dopuszczalne? W akcie notarialnym, który podpisywałem, nie było żadnej wzmianki, żeby nieruchomość posiadała jakieś obciążenie. Co mówią na ten temat przepisy?

Formalnie jest możliwość doprowadzenia do nabycia służebności gruntowej w wyniku zasiedzenia. W myśl przepisów, służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie tylko w wypadku, gdy polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia. Przepisy o nabyciu własności nieruchomości przez zasiedzenie stosuje się odpowiednio. Stanowi o tym art. 292 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.). Przez wspomniane w przepisie "trwałe i widoczne urządzenie" należy rozumieć trwałą postać widocznego przedmiotu będącego rezultatem świadomego działania człowieka, który ponadto odpowiada treści służebności pod względem gospodarczym. Nie może ono zatem powstać wskutek działania sił natury. Charakter tego urządzenia ma być trwały, a nie chwilowy, i musi ono być widoczne.

I tak, przykładowo, za tego rodzaju urządzenia mogą być uznane rowy odwadniające, nasypy, studnie, utwardzenia na gruncie szlaku drożnego, mostki albo osadniki widoczne na powierzchni ziemi wraz z dołączonymi do nich rurami kanalizacyjnymi znajdującymi się pod powierzchnią gruntu. Z kolei w odniesieniu do problemu poruszonego w pytaniu, tj. do służebności gruntowej drogi, należy wyjaśnić, że samo przejeżdżanie przez szlak drożny niemający urządzonej drogi nie może doprowadzić do zasiedzenia. Wskutek samego zniwelowania terenu i zasypania nierówności nie powstaje utwardzony konkretny szlak drożny o wytyczonym przebiegu. Nie jest to bowiem wynik świadomego i pozytywnego działania ludzkiego w celu przystosowania drogi.

Termin zasiedzenia służebności drogi koniecznej można liczyć dopiero od utwardzenia drogi, tym samym wcześniejszy okres, gdy była to zwykła droga polna, nie może zostać uwzględniony niezależnie jak intensywnie była wówczas eksploatowana przez sąsiadów. Jeżeli posiadacz służebności uzyskał ją w złej wierze, wówczas do jej zasiedzenia potrzeba nieprzerwanego posiadania samoistnego przez 30 lat.

Gdyby do zasiedzenia doszło przed nabyciem, a w dziale III księgi wieczystej prawo to nie było ujawnione, późniejsze nabycie nieruchomości przez Czytelnika powodowałoby jej wygaśnięcie z uwagi na rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych. Ochrona wynikająca z rękojmi ksiąg wieczystych niejako przełamuje zasiedzenie.

www.KodeksCywilny.pl - Ograniczone prawa rzeczowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumPodatnika.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Prawnik rodzinny omawia prawo rodzinne, prawo społeczne oraz spadki i darowizny
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60