Gazeta Podatkowa nr 80 (1434) z dnia 5.10.2017
Czy można uzyskać służebność gruntową w wyniku zasiedzenia?
Przez wiele lat przez nieruchomość, której stałem się niedawno właścicielem, przebiegała polna droga. Droga ta została później ulepszona - wykorytowaną ją, wysypano tłuczeń, utwardzono. Służyła właścicielom kilku działek celem dojazdu do ich posesji. Teraz okazało się, że właściciele wystąpili do sądu w celu zasiedzenia służebności drogi koniecznej. Czy jest to prawnie dopuszczalne? W akcie notarialnym, który podpisywałem, nie było żadnej wzmianki, żeby nieruchomość posiadała jakieś obciążenie. Co mówią na ten temat przepisy?
Formalnie jest możliwość doprowadzenia do nabycia służebności gruntowej w wyniku zasiedzenia. W myśl przepisów, służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie tylko w wypadku, gdy polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia. Przepisy o nabyciu własności nieruchomości przez zasiedzenie stosuje się odpowiednio. Stanowi o tym art. 292 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.). Przez wspomniane w przepisie "trwałe i widoczne urządzenie" należy rozumieć trwałą postać widocznego przedmiotu będącego rezultatem świadomego działania człowieka, który ponadto odpowiada treści służebności pod względem gospodarczym. Nie może ono zatem powstać wskutek działania sił natury. Charakter tego urządzenia ma być trwały, a nie chwilowy, i musi ono być widoczne.
I tak, przykładowo, za tego rodzaju urządzenia mogą być uznane rowy odwadniające, nasypy, studnie, utwardzenia na gruncie szlaku drożnego, mostki albo osadniki widoczne na powierzchni ziemi wraz z dołączonymi do nich rurami kanalizacyjnymi znajdującymi się pod powierzchnią gruntu. Z kolei w odniesieniu do problemu poruszonego w pytaniu, tj. do służebności gruntowej drogi, należy wyjaśnić, że samo przejeżdżanie przez szlak drożny niemający urządzonej drogi nie może doprowadzić do zasiedzenia. Wskutek samego zniwelowania terenu i zasypania nierówności nie powstaje utwardzony konkretny szlak drożny o wytyczonym przebiegu. Nie jest to bowiem wynik świadomego i pozytywnego działania ludzkiego w celu przystosowania drogi.
Termin zasiedzenia służebności drogi koniecznej można liczyć dopiero od utwardzenia drogi, tym samym wcześniejszy okres, gdy była to zwykła droga polna, nie może zostać uwzględniony niezależnie jak intensywnie była wówczas eksploatowana przez sąsiadów. Jeżeli posiadacz służebności uzyskał ją w złej wierze, wówczas do jej zasiedzenia potrzeba nieprzerwanego posiadania samoistnego przez 30 lat.
Gdyby do zasiedzenia doszło przed nabyciem, a w dziale III księgi wieczystej prawo to nie było ujawnione, późniejsze nabycie nieruchomości przez Czytelnika powodowałoby jej wygaśnięcie z uwagi na rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych. Ochrona wynikająca z rękojmi ksiąg wieczystych niejako przełamuje zasiedzenie.
www.KodeksCywilny.pl - Ograniczone prawa rzeczowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|