Gazeta Podatkowa nr 65 (1627) z dnia 14.08.2019
Sprzedaż auta a polisa OC i AC
Niedawno przedłużyłem pakiet ubezpieczeń na samochód - mam wykupioną polisę OC i AC. Obecnie pojawiła się możliwość sprzedaży pojazdu. Czy jeśli zdecyduję się podpisać taką umowę, odzyskam proporcjonalną część składki, którą zapłaciłem?
Na sprawę należy spojrzeć odrębnie w odniesieniu do każdego ze wspomnianych ubezpieczeń. Podstawowa różnica polega na tym, że posiadacz pojazdu musi obowiązkowo mieć wykupioną polisę OC, natomiast nie ma takiego obowiązku przy ubezpieczeniu autocasco.
W razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nowy właściciel wypowie ją na piśmie. W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC, ulega ona rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia. W razie niewypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC przez posiadacza pojazdu, na którego przeszło prawo własności pojazdu mechanicznego, zakład ubezpieczeń może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej. Nowy właściciel może bowiem posiadać zupełnie inną historię ubezpieczeniową (może mieć np. mniej bądź więcej lat jazdy bezszkodowej). Przewiduje to art. 31 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 473 ze zm.). Jeśli zatem nowy właściciel nie wypowie umowy OC, a poprzedni właściciel zapłacił całą składkę, zwrotu tej składki nie otrzyma. Natomiast jeśli dojdzie do wypowiedzenia umowy przez nowego właściciela, stosowny - proporcjonalny - zwrot uiszczonej składki nastąpi.
Inaczej sprawa wygląda w odniesieniu do polisy autocasco. W tej sytuacji istnieje możliwość kontynuacji takiej umowy, a więc przeniesienia praw z niej wynikających na nabywcę przedmiotu, w tym wypadku - na nabywcę pojazdu mechanicznego, jednak wymaga to zgody ubezpieczyciela, chyba że umowa ubezpieczenia lub ogólne warunki ubezpieczenia stanowią inaczej. Jeśli skutek przeniesienia nastąpi, to zasadą jest, że zbywca odpowiada solidarnie z nabywcą za zapłatę składki przypadającej za czas do chwili przejścia przedmiotu ubezpieczenia na nabywcę. Natomiast gdy prawa nie zostały przeniesione na nabywcę przedmiotu ubezpieczenia, stosunek ubezpieczenia wygasa z chwilą przejścia przedmiotu ubezpieczenia na nabywcę. Jeśli dojdzie do wygaśnięcia polisy AC, poprzedni właściciel otrzyma zwrot zapłaconej składki proporcjonalnie do niewykorzystanego okresu ochrony.
www.KodeksCywilny.pl - Umowy cywilnoprawne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyCywilnoprawne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|