kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego, prawo cywilne, kodeks cywilny tekst jednolity
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 21 (2000) z dnia 13.03.2023

Umowa pożyczki nie zawsze obciążona PCC

Objęcie umowy pożyczki regulacjami ustawy o VAT skutkuje wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Podatnik, działając jako osoba fizyczna, zawarł umowę pożyczki ze spółką będącą podatnikiem podatku VAT. Na jej podstawie zobowiązał się do zapłaty odsetek kapitałowych na rzecz spółki (pożyczkodawcy). Spółka, autoryzowany sprzedawca samochodów, w ramach swej działalności nie prowadzi usług pożyczkowych. Jest to pożyczka jednorazowa.

Czynność ta podlega opodatkowaniu VAT, gdyż stanowi odpłatne świadczenie usług (pożyczkobiorca oprócz kwoty pożyczki jest zobowiązany do zapłaty odsetek kapitałowych). Jednocześnie czynność ta będzie korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT.

Podatnik zwrócił się z pytaniem, czy jako osoba fizyczna, która zawarła umowę pożyczki z czynnym podatnikiem VAT, jest zobowiązany do zapłaty PCC od udzielonej pożyczki. Według podatnika obowiązek podatkowy nie powstał.


ZDANIEM DYREKTORA KIS:

Organ podatkowy uznał, że stanowisko podatnika jest prawidłowe. W uzasadnieniu podkreślił jednocześnie, że przedmiotem interpretacji jest wyłącznie ocena stanowiska podatnika w zakresie PCC.

Dyrektor KIS podniósł, że stosownie do przepisów ustawy o PCC, umowa pożyczki podlega generalnie opodatkowaniu PCC i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na biorącym pożyczkę.

Niezależnie od tego, na podstawie art. 2 pkt 4 lit. b) tej ustawy, PCC nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany m.in. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona z VAT z tytułu dokonania tej czynności (z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach oraz umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych).

W przypadku umów pożyczki o wyłączeniu, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika VAT. Podstawę do wyłączenia może stanowić jednak fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z VAT.

W związku z tym organ podkreślił, że choć zapytanie dotyczy opodatkowania PCC zawartej z pożyczkodawcą umowy pożyczki, to jednak w pierwszej kolejności ustalenia wymaga kwestia, czy transakcja ta podlega regulacjom ustawy o VAT. Pozytywna odpowiedź na pytanie skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w PCC. Organ stwierdził, że o ile rzeczywiście, zgodnie z opisem stanu faktycznego, udzielenie omawianej pożyczki było zwolnione z VAT na podstawie przepisów ustawy o VAT, to na mocy art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o PCC zawarta umowa pożyczki nie podlega PCC. Jest z niego wyłączona.

(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 lutego 2023 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.318.2022.2.PB)

www.KodeksCywilny.pl - Umowy cywilnoprawne:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.UmowyCywilnoprawne.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Prawnik rodzinny omawia prawo rodzinne, prawo społeczne oraz spadki i darowizny
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.