Gazeta Podatkowa nr 24 (1481) z dnia 22.03.2018
Wpływ ugody na przedawnienie roszczeń
W lipcu 2017 r. spółka zawarła z dłużnikiem zalegającym jej kilka tysięcy złotych umowę ugody, w której dłużnik zobowiązał się do spłaty zobowiązania w 18 równych ratach. Z chwilą podpisania przez dłużnika ugody i wpłaty pierwszej raty spółka odstąpiła od kierowania sprawy do sądu. Dłużnik po uregulowaniu kilku wpłat w 2017 r. zaprzestał spłaty zobowiązania. Czy w takim przypadku możemy skierować sprawę do sądu bez obaw o przedawnienie roszczenia?
Możliwość zawarcia ugody i ustalenia jej treści zależy wyłącznie od woli stron. O ile bowiem ugoda, do której dochodzi w postępowaniu sądowym, zawierana jest zazwyczaj przy udziale sądu, to w przypadku gdy dochodzi do niej przed skierowaniem sprawy do sądu, jedynie strony mają wpływ na jej treść. Ugoda, na mocy której dłużnik uznaje swoje zadłużenie i zobowiązuje się do jego zapłaty w ratach, jest dopuszczalna i często stosowana w praktyce.
W przypadku gdy dłużnik pomimo obowiązków zawartych w ugodzie nie realizuje ustalonych wpłat, działanie spółki zależne jest od treści ugody. Jeżeli bowiem strony postanowiły, że wskutek braku regulowania przez dłużnika rat spółka jest uprawniona do dochodzenia całej należności na drodze postępowania sądowego, to rozwiązanie takie jest dopuszczalne. Natomiast w przypadku gdy treść ugody nie precyzuje uprawnień i obowiązków stron w przypadku braku uiszczania rat przez dłużnika, spółka związana jest treścią ugody, a dochodzenie należności w sądzie możliwe jest jedynie w zakresie ustalonych w ugodzie i wymagalnych rat. Spółka nie będzie mogła natomiast dochodzić rat przed upływem ustalonego w ugodzie terminu ich płatności.
Ugoda stanowi także formę uznania wierzytelności przez dłużnika i w tym zakresie powoduje przerwanie terminu przedawnienia. Zgodnie bowiem z art. 123 § 1 pkt 2 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.) bieg przedawnienia przerywa się przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje. Po przerwaniu terminu przedawnienia biegnie on na nowo, spółka może zatem na obecnym etapie dochodzić roszczeń objętych ugodą bez obawy o ich przedawnienie.
"Celem zawarcia ugody i uzasadnieniem poczynionych w niej ustępstw jest istnienie niepewności co do powstania lub potencjalnie przynajmniej możliwość powstania między stronami sporu co do roszczeń wynikających ze stosunku prawnego". Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 8 października 2013 r., sygn. akt I ACa 287/13 |
www.KodeksCywilny.pl - Przedawnienie roszczeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|