Gazeta Podatkowa nr 62 (2145) z dnia 1.08.2024
Przedawnienie roszczenia o zwrot pożyczki
Prowadzę firmę budowlaną. W lutym 2023 r. zawarłem umowę pożyczki, na mocy której pożyczyłem spółce z o.o. 120.000 zł. Spłata miała nastąpić w 6 miesięcznych ratach począwszy od sierpnia 2023 r. Spółka nie uregulowała żadnej raty, a kiedy w lipcu 2024 r. wezwałem ją do zapłaty całości, wskazała, że roszczenia z umowy pożyczki przedawniają się w 6-miesięcznym terminie, zatem nie jest zobowiązana do zwrotu pożyczonej kwoty. Czy argumentacja spółki znajduje oparcie w obowiązujących przepisach?
NIE. Stosownie do art. 722 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 1061) roszczenie biorącego pożyczkę o wydanie przedmiotu pożyczki przedawnia się z upływem 6 miesięcy od chwili, gdy przedmiot miał być wydany. Kodeksowe przepisy regulujące umowę pożyczki nie wprowadzają zatem szczególnego przepisu odnoszącego się do terminu przedawnienia roszczeń z tytułu pożyczki. Przywołany przepis odnosi się jedynie do roszczeń biorącego pożyczkę.
W opisanym przypadku zastosowanie znajdzie zatem przepis ogólny, a więc art. 118 K.c. Zgodnie z jego brzmieniem, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi 6 lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej 3 lata. Koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż 2 lata.
W orzecznictwie zostało przesądzone, że świadczenie z umowy pożyczki jest zawsze świadczeniem jednorazowym, nawet w przypadku, gdy dla jego zwrotu strony przewidziały płatność w ratach (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 6 kwietnia 2017 r., sygn. akt I ACa 1764/16).
W sytuacji Czytelnika rozważenia wymaga, czy roszczenia z umowy pożyczki mają związek z działalnością gospodarczą, czy też nie, a więc, czy zastosowanie znajdzie tu 6-letni termin.
Za zasadnością przyjęcia 3-letniego terminu przedawnienia przemawiałby fakt, że obie strony prowadzą działalność gospodarczą. Niemniej w tym przypadku istotne jest, czy udzielanie pożyczek Czytelnik traktował jako rodzaj działalności gospodarczej, czy też pożyczka udzielona spółce nie łączyła się z jego działalnością gospodarczą. Dla przyjęcia krótszego terminu przedawnienia konieczne jest, aby pożyczkowa działalność Czytelnika była zorganizowana, ciągła i zawodowa (wypełniała definicję działalności gospodarczej uregulowanej w ustawie - Prawo przedsiębiorców, Dz. U. z 2024 r. poz. 236). W przeciwnym wypadku należy przyjąć, iż roszczenie pożyczkodawcy o zwrot pożyczki przedawnia się z upływem 6 lat.
www.KodeksCywilny.pl - Przedawnienie roszczeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|