Gazeta Podatkowa nr 88 (1754) z dnia 2.11.2020
Przedawnienie wierzytelności zgłoszonych w postępowaniu upadłościowym
W 2013 r. złożyliśmy pozew przeciwko naszemu dłużnikowi prowadzącemu działalność gospodarczą. Uzyskaliśmy sądowy nakaz zapłaty, jednak przed jego uprawomocnieniem, jeszcze w tym samym roku, wobec dłużnika została ogłoszona upadłość obejmująca likwidację jego majątku. Naszą wierzytelność zgłosiliśmy w postępowaniu upadłościowym. Czy do czasu zakończenia postępowania upadłościowego biegnie termin przedawnienia wierzytelności?
Przepisy regulujące postępowanie upadłościowe od 2013 r. uległy znacznym zmianom. Z dniem 1 stycznia 2016 r. weszła w życie odrębna ustawa regulująca zawieranie przez dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością układu z wierzycielami oraz skutki układu, a także przeprowadzanie działań sanacyjnych. Z ustawy - Prawo upadłościowe zostały natomiast usunięte zasady postępowania naprawczego wobec przedsiębiorców zagrożonych niewypłacalnością.
Zgodnie z brzmieniem art. 239a Prawa upadłościowego, który obowiązuje od dnia 24 marca 2020 r., zgłoszenie wierzytelności przerywa bieg terminu przedawnienia. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu uprawomocnienia się postanowienia o zakończeniu albo umorzeniu postępowania upadłościowego.
Wcześniej przepisy regulujące postępowanie upadłościowe nie przewidywały, że ogłoszenie upadłości prowadzi do przerwania biegu terminu przedawnienia. Nie było to też uzależnione od zgłoszenia wierzytelności. W tym zakresie stosowano jednak przepisy Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740).
W myśl art. 117 K.c. roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu (z wyłączeniem wyjątków ustawowych). Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia.
Jak przewiduje art. 123 § 1 K.c., bieg przedawnienia przerywa m.in. każda czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwzięta bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia. Taką czynnością jest zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym.
Art. 124 § 1 K.c. stanowi, że termin przedawnienia biegnie na nowo po każdym jego przerwaniu. Jednak w razie przerwania przedawnienia przez czynność w postępowaniu przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym albo przez wszczęcie mediacji, przedawnienie nie biegnie na nowo, dopóki postępowanie to nie zostanie zakończone (§ 2). Na wskazanej podstawie przyjmowało się, że bieg przedawnienia roszczenia zgłoszonego w postępowaniu upadłościowym nie płynął, dopóki postępowanie to nie zostanie zakończone.
Zatem należy uznać, że w opisanych przez Czytelników okolicznościach bieg terminu przedawnienia wierzytelności zgłoszonych w postępowaniu upadłościowym zacznie biec na nowo dopiero po zakończeniu postępowania upadłościowego.
www.KodeksCywilny.pl - Przedawnienie roszczeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|