kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego, prawo cywilne
lupa
23 stycznia 2017 r. (poniedziałek) mija ostateczny termin zawiadomienia o zaprowadzeniu podatkowej księgi
Zamknij
A A A

Gazeta Podatkowa nr 100 (1245) z dnia 14.12.2015

Zasiedzenie nieruchomości przez następcę prawnego

Do spadku po ojcu wchodziła m.in. działka budowlana. Ojciec dysponował nią od lat. Posiadam postanowienie sądu stwierdzające, że jestem jedynym spadkobiercą po ojcu. Zgłosiła się do mnie niedawno osoba twierdząca, że jest prawowitym właścicielem wspomnianej działki. Zarzuca mi, że ojciec nabył działkę w drodze zwykłej umowy pisemnej, co nie było skuteczne. Ponadto twierdzi, że jako spadkobierca nie mam prawa powoływać się na tzw. zasiedzenie. Czy ma rację?

Jeżeli zostaną spełnione określone warunki, spadkobierca będzie mógł powołać się na zasiedzenie i posiadanie swojego prawnego poprzednika, tj. spadkodawcy. O ile jest prawdą, że ojciec Czytelnika podpisał jedynie zwykłą pisemną umowę kupna działki, to faktycznie nie nabył jej własności - umowa została zawarta bez wymaganej prawem szczególnej formy, tj. aktu notarialnego. Z tego też powodu ojciec Czytelnika nigdy nie był właścicielem, a jedynie samoistnym posiadaczem. Samoistne posiadanie polega na wykonywaniu czynności tak jakby się było właścicielem - gospodarowanie gruntem, zabudowywanie go, płacenie od niego podatków itd.

Nabycie własności przez zasiedzenie wchodzi w grę wtedy, gdy posiadacz samoistny dysponuje gruntem nieprzerwanie przez długi czas. Skutek ten następuje, jeżeli posiada on nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). Wynika to z art. 172 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.). Natomiast po upływie trzydziestu lat posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze. Podpisanie umowy kupna nieruchomości bez formy aktu notarialnego należy interpretować za nabycie posiadania w złej wierze.

Spadkobierca może doliczyć do okresu swojego samoistnego posiadania gruntu okres posiadania przez spadkodawcę. Jeżeli spadkodawca uzyskał posiadanie w złej wierze, wówczas spadkobierca może doliczyć okres posiadania swojego poprzednika tylko wtedy, gdy łącznie z jego posiadaniem wynosi on co najmniej 30 lat (art. 176 § 1 i § 2 K.c.). Do biegu zasiedzenia stosuje się odpowiednio przepisy o biegu przedawnienia roszczeń. Jeśli więc z przyczyn określonych w ustawie posiadanie samoistne zostanie przerwane, po ustaniu przyczyny będzie biegło na nowo. Natomiast w razie zawieszenia biegu terminu, zasiedzenie jest "kontynuowane" po ustaniu przyczyny powodującej zawieszenie. Jeśli zatem Czytelnik i jego ojciec - poprzednik (spadkodawca) posiadali w powyższy sposób nieruchomość, można powołać się na nabycie własności w drodze zasiedzenia.

www.KodeksCywilny.pl - Własność i posiadanie:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumPodatnika.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Promocje w prenumeracie na 2017 rok - www.sklep.gofin.pl
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2017
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Prawnik rodzinny omawia prawo rodzinne, prawo społeczne oraz spadki i darowizny
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60