kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego, prawo cywilne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 72 (1322) z dnia 8.09.2016

Przesłanki nabycia własności nieruchomości w drodze zasiedzenia

Posiadam grunt, który otrzymałem w spadku po ojcu. Dwadzieścia lat temu wybudowaliśmy na nim dom. Zgłosił się do mnie spadkobierca osoby, która była wcześniej właścicielem działki. Okazało się, że mój ojciec kupił tę nieruchomość, jednak umowa nie była zawarta u notariusza. Podobno oznacza to, że nie jestem właścicielem tego gruntu, chyba że wykażę, że doszło do zasiedzenia. Kiedy można mówić o tego rodzaju zasiedzeniu?

To prawda - jeśli umowa nie była zawarta w formie aktu notarialnego, nie mogło dojść do przeniesienia własności nieruchomości na stronę kupującą i to niezależnie od tego, że cena została w całości zapłacona, a działka wydana. Zasadniczo oznacza to, że właścicielem działki nadal pozostaje strona sprzedająca, ewentualnie spadkobierca tejże osoby. Skoro zatem ojciec Czytelnika nie był właścicielem, nie mógł skutecznie przenieść tego prawa na inną osobę (czy to w drodze umowy, czy przekazania spadku).

Istnieje możliwość nabycia nieruchomości w drodze tzw. zasiedzenia. Konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków. Nabycie własności przez zasiedzenie wchodzi w grę wtedy, gdy posiadacz samoistny dysponuje gruntem nieprzerwanie przez długi czas. Skutek ten następuje, jeżeli posiada on nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). Stanowi o tym art. 172 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.). Natomiast po upływie trzydziestu lat posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze. W orzecznictwie przyjmuje się, że podpisanie umowy kupna nieruchomości bez formy aktu notarialnego należy interpretować za nabycie posiadania w złej wierze. Bezskuteczne będzie zatem zasłanianie się brakiem znajomości prawa w tym zakresie. Posiadanie samoistne sprowadza się do tego, że posiadacz postępuje z rzeczą tak, jakby był jej właścicielem. Musi przejawiać się to w różnych formach, np. dbania o nieruchomość, opłacania za nią podatków, inwestowania w nią (zabudowa, nasadzenia roślinności) itp.

Spadkobierca (w tym przypadku Czytelnik) może doliczyć do okresu swojego samoistnego posiadania gruntu okres posiadania przez spadkodawcę. Jeżeli spadkodawca uzyskał posiadanie w złej wierze (jak w tym przypadku), wówczas spadkobierca może doliczyć okres posiadania swojego poprzednika tylko wtedy, gdy łącznie z jego posiadaniem wynosi on co najmniej 30 lat. Do biegu zasiedzenia stosuje się odpowiednio przepisy o biegu przedawnienia roszczeń. Jeśli więc z przyczyn określonych w ustawie posiadanie samoistne zostanie przerwane, po ustaniu przyczyny będzie biegło na nowo. Natomiast w razie zawieszenia biegu terminu, zasiedzenie jest "kontynuowane" po ustaniu przyczyny powodującej zawieszenie.

www.KodeksCywilny.pl - Własność i posiadanie:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumPodatnika.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

marzec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Prawnik rodzinny omawia prawo rodzinne, prawo społeczne oraz spadki i darowizny
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60