kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego, prawo cywilne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 7 (1361) z dnia 23.01.2017

Nabycie własności gruntu mimo braku zasiedzenia

Kilka lat temu wybudowałem dom na działce przekazanej mi przez ojca. Okazało się, że grunt nie należał formalnie do ojca, bo został kupiony bez zachowania formy aktu notarialnego. Ponadto nie doszło do zasiedzenia nieruchomości, ponieważ od transakcji minęło dopiero 19 lat. Czy faktycznie mam obowiązek wydać nieruchomość osobie, która jest formalnie jej właścicielem? Czy nie ma znaczenia, że grunt jest już zabudowany?

Nabycie własności gruntu mimo braku zasiedzenia
rys. Nabycie własności gruntu mimo braku zasiedzenia

Sprawa jest złożona. W związku z tym, że zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości nastąpiło bez formy aktu notarialnego, kupujący (tu: ojciec Czytelnika) nie mógł stać się właścicielem gruntu. Skoro właścicielem nie był, nie mógł przekazać takiego prawa swojemu następcy prawnemu. Osoba, która podpisała umowę kupna nieruchomości w sposób nieformalny, traktowana jest jako posiadacz w złej wierze. Z uwagi na to, że minęło tylko 19 lat od wejścia ojca Czytelnika w posiadanie samoistne gruntu, nie mogło dojść jeszcze do zasiedzenia, a to oznacza, że żądanie właściciela do wydania nieruchomości jest zgodne z prawem.

Istnieje jednak możliwość zatrzymania nieruchomości przez osobę niebędącą właścicielem, która poczyniła na działce inwestycje. W myśl przepisów, samoistny posiadacz gruntu w dobrej wierze, który wzniósł na powierzchni lub pod powierzchnią gruntu budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby właściciel przeniósł na niego własność zajętej działki za odpowiednim wynagrodzeniem. Wynika to z art. 231 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.). Niewątpliwie Czytelnik jest posiadaczem samoistnym - władał gruntem jakby był właścicielem, inwestował itp. Problem w tym, że z punktu widzenia zasiedzenia nie jest traktowany jak posiadacz w dobrej wierze. Jednak w orzecznictwie wskazuje się, że rozumienie dobrej wiary we wspomnianym przepisie nie wyklucza przyznania posiadaczowi omawianego uprawnienia w wypadkach, w których budowla została wzniesiona przez posiadacza samoistnego w złej wierze. Chodzi tu o posiadacza, który wiedział lub powinien był wiedzieć, że nie jest właścicielem, jeżeli, ze względu na szczególne okoliczności sprawy, za jego traktowaniem na równi z posiadaczem w dobrej wierze przemawiają zasady współżycia społecznego.

Jeśli te warunki są spełnione oraz porównanie wartości inwestycji z wartością gruntu wypadnie korzystnie dla Czytelnika, może on starać się uzyskać prawo własności do przedmiotowej nieruchomości.

www.KodeksCywilny.pl - Własność i posiadanie:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumPodatnika.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

listopad 2017
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Prawnik rodzinny omawia prawo rodzinne, prawo społeczne oraz spadki i darowizny
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60