kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego, prawo cywilne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 105 (1250) z dnia 31.12.2015

Rozliczenie podatkowe w związku z otrzymanymi prezentami

Otrzymałam w tym roku na święta bardzo drogie prezenty. Chodzi nie tylko o określoną kwotę pieniędzy, ale także m.in. o samochód. Spotkałam się ze stanowiskiem, że fakt otrzymania takich prezentów należy zgłosić do urzędu skarbowego. Czy to prawda?

Zasadniczo tak. Przepisy - nie tylko podatkowe - nie znają takiej instytucji jak "prezent". Tego rodzaju przysporzenie majątkowe to zasadniczo klasyczna umowa darowizny. Jeśli obdarowanym jest osoba fizyczna, podlega ona opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. To czy w konkretnym przypadku o darowiźnie należy powiadomić urząd skarbowy i czy ewentualnie pojawi się konieczność zapłacenia podatku zależy od okoliczności sprawy. Wątpliwości Czytelniczki są o tyle zasadne, że rzeczywiście osoby najbliższe należące do tzw. grupy zerowej (m.in. rodzice, dzieci) nie muszą płacić podatku niezależnie od wartości darowizny, pod warunkiem terminowego jej zgłoszenia (gdy jest to wymagane), czy też stosownego udokumentowania.

W sytuacji gdy wartość prezentów (darowizn) od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, nie przekroczyła (łącznie) kwoty wolnej (9.637 zł), obowiązku zgłoszenia nie ma. Co więcej, obowiązek zgłoszenia do urzędu skarbowego nie dotyczy także sytuacji, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego albo - co jest rozwiązaniem nowym, które będzie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. - gdy oświadczenie woli jednej ze stron zostało złożone w formie aktu notarialnego.

Jeżeli powyższa kwota zostanie przekroczona, wówczas także wspomniane osoby najbliższe mogą skorzystać z całkowitego zwolnienia podatkowego, niezależnego od wartości darowizny, ale trzeba złożyć zeznanie do urzędu skarbowego, na formularzu SD-Z2, w terminie sześciu miesięcy od powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli przedmiotem prezentu były środki pieniężne, wówczas, aby skorzystać z całkowitego zwolnienia podatkowego, należy jeszcze udokumentować ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym. Wynika to z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2015 r. poz. 86 ze zm.).

Na marginesie warto dodać, że nieraz dochodzi do wątpliwości czy określone świadczenie to darowizna, czy wypełnianie obowiązku alimentacyjnego (np. przez rodziców na rzecz dziecka). Świadczenia alimentacyjne nie podlegają omawianemu obowiązkowi podatkowemu. Rozstrzygnięcie takiej wątpliwości może dać jednak wyłącznie analiza wszystkich okoliczności sprawy.

www.KodeksCywilny.pl - Terminy w umowach i prawie cywilnym:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.UmowyCywilnoprawne.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

czerwiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Prawnik rodzinny omawia prawo rodzinne, prawo społeczne oraz spadki i darowizny
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.