kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego, prawo cywilne
lupa
20 lutego 2018 r. (wtorek) mija termin złożenia zawiadomienia o wyborze/rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy20 lutego 2018 r. (wtorek) mija termin złożenia zawiadomienia o wyborze/rezygnacji z kwartalnej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy
Zamknij
A A A

Gazeta Podatkowa nr 105 (1250) z dnia 31.12.2015

Rozliczenie podatkowe w związku z otrzymanymi prezentami

Otrzymałam w tym roku na święta bardzo drogie prezenty. Chodzi nie tylko o określoną kwotę pieniędzy, ale także m.in. o samochód. Spotkałam się ze stanowiskiem, że fakt otrzymania takich prezentów należy zgłosić do urzędu skarbowego. Czy to prawda?

Zasadniczo tak. Przepisy - nie tylko podatkowe - nie znają takiej instytucji jak "prezent". Tego rodzaju przysporzenie majątkowe to zasadniczo klasyczna umowa darowizny. Jeśli obdarowanym jest osoba fizyczna, podlega ona opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. To czy w konkretnym przypadku o darowiźnie należy powiadomić urząd skarbowy i czy ewentualnie pojawi się konieczność zapłacenia podatku zależy od okoliczności sprawy. Wątpliwości Czytelniczki są o tyle zasadne, że rzeczywiście osoby najbliższe należące do tzw. grupy zerowej (m.in. rodzice, dzieci) nie muszą płacić podatku niezależnie od wartości darowizny, pod warunkiem terminowego jej zgłoszenia (gdy jest to wymagane), czy też stosownego udokumentowania.

W sytuacji gdy wartość prezentów (darowizn) od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, nie przekroczyła (łącznie) kwoty wolnej (9.637 zł), obowiązku zgłoszenia nie ma. Co więcej, obowiązek zgłoszenia do urzędu skarbowego nie dotyczy także sytuacji, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego albo - co jest rozwiązaniem nowym, które będzie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. - gdy oświadczenie woli jednej ze stron zostało złożone w formie aktu notarialnego.

Jeżeli powyższa kwota zostanie przekroczona, wówczas także wspomniane osoby najbliższe mogą skorzystać z całkowitego zwolnienia podatkowego, niezależnego od wartości darowizny, ale trzeba złożyć zeznanie do urzędu skarbowego, na formularzu SD-Z2, w terminie sześciu miesięcy od powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli przedmiotem prezentu były środki pieniężne, wówczas, aby skorzystać z całkowitego zwolnienia podatkowego, należy jeszcze udokumentować ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym. Wynika to z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2015 r. poz. 86 ze zm.).

Na marginesie warto dodać, że nieraz dochodzi do wątpliwości czy określone świadczenie to darowizna, czy wypełnianie obowiązku alimentacyjnego (np. przez rodziców na rzecz dziecka). Świadczenia alimentacyjne nie podlegają omawianemu obowiązkowi podatkowemu. Rozstrzygnięcie takiej wątpliwości może dać jednak wyłącznie analiza wszystkich okoliczności sprawy.

www.KodeksCywilny.pl - Terminy w umowach i prawie cywilnym:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.UmowyCywilnoprawne.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

luty 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Prawnik rodzinny omawia prawo rodzinne, prawo społeczne oraz spadki i darowizny
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60