kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego, prawo cywilne
lupa
20 lutego 2018 r. (wtorek) mija termin złożenia zawiadomienia o wyborze/rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy20 lutego 2018 r. (wtorek) mija termin złożenia zawiadomienia o wyborze/rezygnacji z kwartalnej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy
Zamknij
A A A

Gazeta Podatkowa nr 14 (1264) z dnia 18.02.2016

W jakim terminie trzeba odesłać towar przy odstąpieniu od umowy?

Kupiłam przez internet odkurzacz. Niestety, nie spełnił on moich oczekiwań i postanowiłam go zwrócić. Pod koniec stycznia napisałam do sprzedawcy, że odstępuję od umowy. Znalazłam negatywne opinie na temat tego sprzedawcy, dlatego chciałabym odesłać odkurzacz dopiero po otrzymaniu od niego pieniędzy na konto. Czy mogę tak postąpić?

W jakim terminie trzeba odesłać towar przy odstąpieniu od umowy?
rys. W jakim terminie trzeba odesłać towar przy odstąpieniu od umowy?

Nie. Czytelniczka powinna dokonać zwrotu odkurzacza niezwłocznie. Konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów. Nie oznacza to, iż w ciągu tych 14 dni konsument musi zwrócić sprzedawcy zamówiony uprzednio towar. Konsument ma na to więcej czasu.

Zasadnicze znaczenie ma kwestia wysłania do sprzedawcy przed upływem 14-dniowego terminu oświadczenia o odstąpieniu od umowy (tzw. teoria wysłania). Nie ma więc znaczenia termin otrzymania takiego oświadczenia przez sprzedawcę. Termin ten liczy się według dni kalendarzowych, nie wliczając dnia, w którym nastąpiło zdarzenie uzasadniające rozpoczęcie biegu tego terminu (np. dzień odebrania przez konsumenta przesyłki z zamówieniem).

Co jednak ważne, nie można zwlekać z odesłaniem odkurzacza. Po wysłaniu do sprzedawcy oświadczenia o odstąpieniu, Czytelniczka ma obowiązek zwrócić rzecz niezwłocznie. Powinna tego dokonać nie później niż w ciągu 14 dni od dnia, w którym odstąpiła od umowy, chyba że przedsiębiorca zaproponował, iż sam odbierze rzecz. Bieg tego 14-dniowego terminu rozpoczyna się z chwilą wysłania przez konsumenta do sprzedawcy oświadczenia o odstąpieniu od umowy. W związku z odstąpieniem od umowy konsument ponosi tylko bezpośrednie koszty zwrotu (nadania przesyłki).

Sprzedawca zwraca cenę, jaką pobrał za towar oraz zwraca poniesione przez konsumenta koszty wysyłki (według najtańszej taryfy). Ma obowiązek zrobić to niezwłocznie, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia otrzymania od konsumenta oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Przy czym zwrot tych płatności powinien nastąpić tym samym sposobem, w jakim dokonywał jej konsument, chyba że wyraźnie zgodził się on na inny sposób zwrotu, który nie wiąże się dla niego z żadnymi kosztami. Przepisy stanowią, że sprzedawca może wstrzymać się ze zwrotem płatności do chwili otrzymania przez niego rzeczy z powrotem, bądź do momentu przedstawienia przez konsumenta dowodu odesłania rzeczy.

www.KodeksCywilny.pl - Terminy w umowach i prawie cywilnym:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.UmowyCywilnoprawne.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

luty 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Prawnik rodzinny omawia prawo rodzinne, prawo społeczne oraz spadki i darowizny
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60