kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego, prawo cywilne
lupa
20 lutego 2018 r. (wtorek) mija termin złożenia zawiadomienia o wyborze/rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy20 lutego 2018 r. (wtorek) mija termin złożenia zawiadomienia o wyborze/rezygnacji z kwartalnej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy
Zamknij
A A A

Gazeta Podatkowa nr 45 (1295) z dnia 6.06.2016

Sprzedawca ma 14 dni na rozpatrzenie reklamacji

Prowadzę sklep z biżuterią. Klientka zgłosiła wadę bransoletki i zażądała wymiany jej na nową. Po wnikliwej ocenie wady okazało się, że wystarczające jest dokonanie naprawy bransoletki. W związku z tym, że byłem na krótkim urlopie, po powrocie zadzwoniłem do klientki z informacją o sposobie rozpatrzenia reklamacji. W jej ocenie od złożenia przez nią reklamacji minęło 16 dni, w związku z czym muszę wymienić jej bransoletkę na nową. Czy ma rację?

TAK. Obowiązkiem sprzedawcy jest ustosunkowanie się do żądania reklamacyjnego, jakie składa konsument korzystający z przysługujących mu w ramach rękojmi uprawnień. Na rozpatrzenie reklamacji przedsiębiorca ma 14 dni. Przy czym, nie jest to termin realizacji reklamacji, a jedynie termin na powiadomienie konsumenta, w jaki sposób rozstrzygnięto o reklamacji, tj. czy rzecz zostanie naprawiona, wymieniona na nową, czy też zostanie obniżona jej cena.

Art. 5615 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.) stanowi, że jeżeli kupujący będący konsumentem zażądał wymiany rzeczy lub usunięcia wady albo złożył oświadczenie o obniżeniu ceny, określając kwotę, o którą cena ma być obniżona, a sprzedawca nie ustosunkował się do tego żądania w terminie 14 dni, uważa się, że żądanie to uznał za uzasadnione.

Jeżeli więc Czytelnik rzeczywiście o sposobie realizacji roszczenia reklamacyjnego poinformował klientkę po upływie 16 dni, to znaczy, że ustawowy termin został przekroczony. Co za tym idzie, musi uznać reklamację za zasadną (nawet jeżeli wada rzeczy powstała z jej winy) i zgodnie z żądaniem klientki wymienić bransoletkę na nową.

www.KodeksCywilny.pl - Terminy w umowach i prawie cywilnym:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.UmowyCywilnoprawne.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

luty 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Prawnik rodzinny omawia prawo rodzinne, prawo społeczne oraz spadki i darowizny
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60