kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego, prawo cywilne
lupa
30 kwietnia 2018 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US zeznań za 2017 r.: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 oraz oświadczenia PIT-OP
Zamknij
A A A

Gazeta Podatkowa nr 59 (1413) z dnia 24.07.2017

Liczenie terminu przy uldze mieszkaniowej

Po śmierci rodziców ciocia zajęła się opieką nade mną i wychowaniem. Kilka lat temu podarowała mi jedno ze swoich mieszkań. Od darowizny nie płaciłam podatku, gdyż skorzystałam z ulgi mieszkaniowej. Następnie mieszkanie sprzedałam (z uwagi na zmianę pracy i miejsca zamieszkania), a środki ze sprzedaży wykorzystałam na zakup innego lokalu. Obecnie i ten lokal chcę sprzedać. Od darowizny minęły cztery lata, jednak w mieszkaniu, które ciocia mi darowała byłam zameldowana już dwa lata przed formalną darowizną. Jak liczyć pięcioletni termin zamieszkania i zameldowania uprawniający do ulgi?

Wątpliwości Czytelniczki wynikają z faktu, iż jedną z przesłanek pozwalających na skorzystanie z prawa do ulgi mieszkaniowej (i nieutracenie go) jest wymóg zamieszkiwania będąc zameldowanym na pobyt stały w nabytym lokalu i niedokonanie jego zbycia przez okres 5 lat. Okres ten liczy się od dnia złożenia zeznania podatkowego, jeżeli w chwili złożenia zeznania lub zawarcia umowy darowizny nabywca mieszka i jest zameldowany na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku bądź też od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka i dokona zameldowania na pobyt stały w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego. Stanowi o tym art. 16 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2017 r. poz. 833 ze zm.).

Nie stanowi jednak podstawy do utraty ulgi zbycie lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków lub miejsca zamieszkania, a środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczono w całości w okresie dwóch lat od zbycia na nabycie m.in. innego lokalu, przy czym łączny okres zamieszkiwania w zbytym i nabytym budynku lub lokalu, potwierdzony zameldowaniem na pobyt stały, wynosi 5 lat (art. 16 ust. 7 pkt 2 ustawy). W zakresie tego przepisu nie ma wprost informacji, jak liczyć ten łączny okres zamieszkiwania, tj. od którego momentu. W praktyce pojawiły się wątpliwości czy terminu zamieszkania będąc zameldowanym nie można liczyć od faktycznego zameldowania się przez podatnika w lokalu i zamieszkania w nim, jeśli doszło do tego przed jego formalnym nabyciem. Jednak praktyka i doktryna przeciwna jest takiej interpretacji przepisu. Uzasadnia się to tym, że wspomniana regulacja nie jest samodzielnym przepisem, funkcjonującym w oderwaniu od pozostałych ustępów powyższego artykułu. Oznacza to, że okres zamieszkania i zameldowania sprzed nabycia (złożenia deklaracji) nie może być uwzględniany.

Tym samym w momencie sprzedaży mieszkania przez Czytelniczkę doszłoby do utraty prawa do ulgi (gdyż od formalnego nabycia po cioci nieruchomości i złożenia zeznania minęły dopiero 4 lata), a to skutkowałoby wydaniem decyzji wymiarowej i koniecznością zapłacenia podatku.

www.KodeksCywilny.pl - Terminy w umowach i prawie cywilnym:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.UmowyCywilnoprawne.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Prawnik rodzinny omawia prawo rodzinne, prawo społeczne oraz spadki i darowizny
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60