Gazeta Podatkowa nr 65 (1419) z dnia 14.08.2017
Niewywiązanie się z umowy przez dewelopera
Trzy lata temu podpisałam umowę z deweloperem na budowę lokalu mieszkalnego. Mieszkanie miało być oddane niemal pół roku temu. Budynek fizycznie istnieje, jednak wszystkie prace są opóźnione. Problem w tym, że według zapewnień dewelopera nie ma szansy na to, aby obiekt oddać w ciągu tego roku. Co mogę zrobić w takim przypadku?
Czytelniczce przysługują określone uprawnienia w stosunku do dewelopera. Termin, w jakim deweloper jest zobowiązany przenieść na nabywcę prawo własności, jest określony w umowie deweloperskiej. Niedotrzymanie przez dewelopera tego terminu stanowi powód do odstąpienia od umowy przez klienta - niemniej z uprawnienia tego nie można skorzystać od razu.
Nabywca ma prawo odstąpić od umowy deweloperskiej m.in. w przypadku nieprzeniesienia na nabywcę prawa (np. odrębnej własności lokali) w terminie określonym w umowie deweloperskiej. Tak wynika z art. 29 ust. 1 pkt 6 ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 555 ze zm.). Zanim jednak klient z tego uprawnienia skorzysta, musi obowiązkowo wyznaczyć deweloperowi 120-dniowy termin na przeniesienie przedmiotowego prawa, i dopiero w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu będzie uprawniony do odstąpienia od tej umowy. Nabywca zachowuje roszczenie z tytułu kary umownej za okres opóźnienia.
W przypadku skorzystania przez nabywcę z prawa odstąpienia nie jest dopuszczalne zastrzeżenie, że nabywcy wolno odstąpić od umowy deweloperskiej za zapłatą oznaczonej sumy. Wówczas umowa uważana jest za niezawartą, a nabywca nie ponosi żadnych kosztów związanych z odstąpieniem od umowy. Oświadczenie woli nabywcy o odstąpieniu od umowy deweloperskiej jest skuteczne, jeżeli zawiera zgodę na wykreślenie roszczenia o przeniesienie własności nieruchomości złożone w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi, w przypadku gdy wcześniej został złożony wniosek o wpis takiego roszczenia do księgi wieczystej. Wspomniany wpis służy zabezpieczeniu roszczenia klienta, zatem skoro umowa ma być uznana za niezawartą, roszczenie musi zostać wykreślone.
W razie opóźnienia po stronie dewelopera można odstąpić od umowy dopiero po wyznaczeniu deweloperowi dodatkowego terminu na oddanie lokalu.
Skuteczne odstąpienie od umowy powoduje, że deweloper ma obowiązek rozliczyć się z klientem. Klient powinien po odstąpieniu otrzymać zwrot środków z rachunku powierniczego, na który były wpłacane pieniądze. Bank ma obowiązek wypłacić klientowi przypadające mu środki pozostałe na mieszkaniowym rachunku powierniczym niezwłocznie po otrzymaniu oświadczenia o odstąpieniu od umowy deweloperskiej (art. 13 ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego).
www.KodeksCywilny.pl - Terminy w umowach i prawie cywilnym:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyCywilnoprawne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|