kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego, prawo cywilne
lupa
30 kwietnia 2018 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US zeznań za 2017 r.: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 oraz oświadczenia PIT-OP
Zamknij
A A A

Gazeta Podatkowa nr 81 (1435) z dnia 9.10.2017

Ustalanie terminu w umowie

W najbliższym czasie będę musiał podpisać kilka umów. Chciałbym dowiedzieć się, na jakich zasadach oblicza się terminy dotyczące wykonania określonych obowiązków przez strony porozumienia. W jaki sposób dokładnie określić, kiedy można domagać się wykonania obowiązku przez kontrahenta?

W większości umów znajdują się zapisy dotyczące terminów. Może tutaj chodzić o termin wypowiedzenia, okres związania umową czy termin spełnienia świadczenia, w tym zwłaszcza zapłaty. Zdarza się, że terminy przewiduje również ustawodawca, niejako uzupełniając w tym zakresie daną umowę. Z istoty rzeczy termin płatności wyznacza końcowy moment, do którego dłużnik nie popada w opóźnienie lub w zwłokę. Termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia. Jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło. Natomiast gdy mamy do czynienia z terminem oznaczonym w tygodniach, miesiącach lub latach, wówczas koniec terminu przypada wraz z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu. Gdyby zaś takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca (np. miesięczny termin rozpoczynający się 29 stycznia upływa 28 lutego, a w roku przestępnym - 29 lutego). Określa tak art. 112 Kodeksu cywilnego.

Należy pamiętać, że termin może być oznaczony na korzyść dłużnika, na korzyść wierzyciela albo na korzyść obu stron. Od charakteru terminu spełnienia świadczenia zależeć będzie, czy wierzyciel może żądać spełnienia świadczenia (np. domagać się zwrotu pożyczki) przed jego upływem, czy też nie. Ma to także decydujący wpływ na bieg terminów przedawnienia czy moment opóźnienia po stronie dłużnika.

Zasadą jest, że termin spełnienia świadczenia oznaczony przez czynność prawną poczytuje się w razie wątpliwości za zastrzeżony na korzyść dłużnika. W praktyce oznacza to, że dłużnik nie musi, a jedynie może wcześniej (np. miesiąc przed jego upływem) spełnić świadczenie. Wierzyciel natomiast nie może wymagać od dłużnika wcześniejszego spełnienia świadczenia. Gdyby jednak dłużnik zechciał wcześniej świadczyć, wierzyciel, co do zasady, musiałby na to przystać. W sytuacji terminu zastrzeżonego na korzyść wierzyciela, to wierzyciel będzie mógł wcześniej niż z upływem terminu zażądać świadczenia. Może też odmówić przyjęcia przedterminowego świadczenia ze strony dłużnika. Jeśli doszło do ustalenia terminu zastrzeżonego na rzecz obu stron, żadna z nich nie może wymóc na drugiej - wbrew jej woli - aby dokonała wcześniejszego świadczenia, czy też jego przyjęcia.

www.KodeksCywilny.pl - Terminy w umowach i prawie cywilnym:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.UmowyCywilnoprawne.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Prawnik rodzinny omawia prawo rodzinne, prawo społeczne oraz spadki i darowizny
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60