kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego, prawo cywilne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 12 (1469) z dnia 8.02.2018

Wpływ wymiany rzeczy na terminy z rękojmi

Z uwagi na fakt, że w zakupionych przeze mnie na początku 2017 r. kozakach wystąpiła kilkakrotnie wada w postaci odklejania podeszwy, sprzedawca w grudniu 2017 r. na podstawie rękojmi wymienił je na nowe. Czy w związku z wymianą rzeczy przez sprzedawcę, termin reklamacji ulega wydłużeniu? W jaki sposób mam teraz obliczyć ten termin, gdyby taka wada pojawiła się także w nowej parze butów?

Regulacje prawne dotyczące odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu rękojmi zawarte zostały w art. 556 i następne Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.). Na ich podstawie sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną. W odróżnieniu od gwarancji, odpowiedzialność z tytułu rękojmi ma sztywne ramy.


2 lata - okres odpowiedzialności z rękojmi przy rzeczach nowych.


Okres odpowiedzialności z tytułu rękojmi określa art. 568 § 1 K.c. Zgodnie z jego treścią sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat od dnia wydania rzeczy kupującemu. Przepis ten określa zatem okres odpowiedzialności sprzedawcy, jednak z jego treści, jak i z pozostałych regulacji o rękojmi nie wynika, aby wymiana rzeczy na nową powodowała, że okres dwuletni zaczyna bieg ponownie od chwili wydania rzeczy. Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że tego typu regulacja znajdowała się w ustawie o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej... (Dz. U. z 2002 r. nr 141, poz. 1176 ze zm.), która określała poprzednio obowiązujący reżim odpowiedzialności sprzedawcy za wady towaru. Zgodnie z jej art. 10 ust. 1 sprzedawca odpowiadał za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową jedynie w przypadku jej stwierdzenia przed upływem dwóch lat od wydania tego towaru kupującemu. Termin ten biegł na nowo w razie wymiany towaru. Zatem brak takiego przepisu w obecnej regulacji może sugerować, że aktualnie okres odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu rękojmi nie ulega odnowieniu wskutek wymiany towaru.

Z uwagi na fakt, że obecna regulacja dotycząca rękojmi nie jest precyzyjna, do czasu wypracowania w tym zakresie orzecznictwa sądowego nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie Czytelnika.

Większość sprzedawców uznaje, że wskutek wymiany towaru na nowy nie dochodzi do wydłużenia terminu rękojmi, powołując się na literalną treść art. 568 § 1 K.c. Chociaż przepisy te wprowadzone zostały ustawą o ochronie praw konsumenta i miały służyć jej zwiększeniu (a w zakresie okresu odpowiedzialności wywołały odwrotny skutek), to w przypadku powołania się przez sprzedawcę na upływ okresu rękojmi skierowanie sprawy do sądu wydaje się bardzo ryzykowne.

W takim przypadku ocena obowiązujących przepisów pod kątem odnowienia okresu rękojmi wskutek wymiany rzeczy będzie należała do sądu.

www.KodeksCywilny.pl - Terminy w umowach i prawie cywilnym:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.UmowyCywilnoprawne.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Prawnik rodzinny omawia prawo rodzinne, prawo społeczne oraz spadki i darowizny
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.